2025. december 23. kedd, Viktória
4°C Budapest

Ukrajna azért imádkozik, hogy az Ukrajna-párti Tisza nyerje a választásokat

Ukrajna azért imádkozik, hogy az Ukrajna-párti Tisza nyerje a választásokat
Ukrajnában sokan abban bíznak, hogy Orbán Viktor elveszíti a 2026-os magyarországi választásokat, és egy Európa-párti, Ukrajnát támogató kormánykoalíció kerül hatalomra – erről beszélt Dmitro Kuleba, Ukrajna korábbi külügyminisztere egy nyilvános megszólalásában.
2025. december 23., kedd 10:57
Vágólapra másolva!

A 2020 és 2024 között hivatalban lévő külügyminiszter kijelentette: Ukrajnában és európai körökben sokan imádkoznak és gyertyát gyújtanak azért, hogy a jelenlegi magyar kormány megbukjon, és helyét Ukrajna-párti politikai erők vegyék át.

A megoldás nagyon egyszerű. Most mindenki ül, imádkozik, és gyertyákat gyújt a templomban azért, hogy Orbán elveszítse a következő, 2026-os választásokat, és hatalomra kerüljön egy Európa-párti kormánykoalíció, amely egyébként Ukrajna-párti is lenne

 – fogalmazott Kuleba.

Hozzátette: ez jelenleg inkább remény, mint konkrét terv, de szerinte „ez a legjobb, amit Európa most tehet”.

Magyar vétó: Orbán viszi el a balhét?

A volt külügyminiszter Magyarország EU-s vétóival kapcsolatban is élesen fogalmazott. Elmondása szerint nem Magyarország az egyetlen ország, amely ellenzi az Ukrajnát érintő egyes uniós döntéseket, ám más tagállamok szándékosan Orbán Viktor mögé bújnak.

Kuleba szerint ezek az országok hallgatólagosan támogatják a magyar álláspontot, miközben hagyják, hogy a politikai következmények kizárólag a magyar miniszterelnököt terheljék.

Tudják, hogy Orbán mögött még más országok is állnak. Dörzsölik a kezüket, és azt mondják: ez szuper. Mi is ellene vagyunk ennek a döntésnek, de hadd repüljön minden Orbánra, mi meg csendben ülünk a háta mögött, és örülünk annak, hogy a döntés végül nem született meg 

– mondta.

A kijelentések azért is keltettek figyelmet, mert ritkán fogalmaz meg külföldi vezető ilyen nyílt elvárásokat egy másik ország demokratikus választásával kapcsolatban. Kuleba szavai egyértelművé teszik, hogy Ukrajnában kormányváltástól remélik a magyar álláspont megváltozását, különösen az Ukrajnának nyújtott katonai és pénzügyi támogatások ügyében.

+Ez is érdekelheti

+Címoldalról ajánljuk