
Hasít az országjárás, tömegek várják Orbán Viktort

A nyugat-ukrajnai Lvivben csütörtökön felszólaló Marta Kos bővítésért felelős európai biztos elmondta: a terv tíz „reformprioritást” tartalmaz, amelyek mind az igazságszolgáltatási intézmények megerősítésének szükségességére összpontosítanak - írja az Origo.
A megállapodásra néhány héttel azután került sor, hogy Ukrajnát a 2022 elején kezdődött orosz teljes körű invázió óta a legsúlyosabb korrupciós botrány rázta meg, amely Volodimir Zelenszkij elnök közvetlen környezetét is érintette – számolt be a Politico.
A Bizottság … ezt az új tárgyalási szakaszt lehetőségként látja arra, hogy növeljük a tempót és az intenzitást” Ukrajna uniós csatlakozási törekvéseiben
– mondta Kos. A megállapodásban rögzített tíz pont „mind a jogállamiság megerősítésére, a korrupció elleni küzdelemre, valamint erős, elszámoltatható demokratikus intézmények kiépítésére összpontosít Ukrajnában”.
Egy, Marta Kos és Ukrajna miniszterelnök-helyettese által közösen aláírt nyilatkozatban a biztos üdvözölte a „kétoldalú átvilágítási folyamat” lezárását. Hozzátette: a technikai munka hat úgynevezett tárgyalási klaszter megnyitásához már befejeződött, annak ellenére, hogy Magyarország továbbra is blokkolja a csatlakozási tárgyalások hivatalos megkezdését Kijevvel – ehhez ugyanis mind a 27 uniós tagállam jóváhagyására szükség van.
Kijev eltökélt abban, hogy gyors előrelépést érjen el az uniós csatlakozás felé vezető úton, és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is bátorította ezt a törekvést, kijelentve: Ukrajna helye az Európai Unión belül van.
A közelmúltbeli korrupciós botrány azonban – amelynek nyomán Zelenszkij elnök menesztette egyik legközelebbi munkatársát – visszalépést jelentett a folyamatban. A csütörtökön bemutatott reformterv célja ennek a megtorpanásnak a kezelése.
Ha klaszterről klaszterre haladunk, és Ukrajna teljesíti a rá eső feladatokat, biztosíthatjuk, hogy Ukrajna a lehető legfelkészültebb legyen a tagságra, amint a magyar vétó lekerül az asztalról
– mondta a POLITICO-nak Jessica Rosencrantz svéd Európa-ügyi miniszter, utalva arra a lehetőségre, hogy Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor vereséget szenvedhet a 2026 áprilisára tervezett parlamenti választásokon.
Fotó: MTI/Purger Tamás

Hasít az országjárás, tömegek várják Orbán Viktort

Brüsszel fizeti a számlát, a szervezetek támadják Magyarországot

Hidvéghi Balázs: már a vidékiek postaládájában is ott lesz a nemzeti petíció

„Még a földön is rúgtak” – megszólalt a tiszás provokátorok által megvert férfi

Elszakadt a cérna Gulyás Gergelynél, melegebb éghajlatra küldte a DK-t

Vörös posztó a Tisza szemében a nyugdíjrendszer

Zelenszkij emberei senkit nem kímélnek, folytatódnak a brutális emberrablások Ukrajnában

Rettentő a hideg Kijevben: több száz társasházban nincs fűtés

Menczer: A Tisza nem független, Weber parancsait hajtja végre

A nemzeti petícióval a magyarok nemet mondhatnak a háború finanszírozására

Magyar Péter szeretetországa: karóba húzást, agyonlövést, börtönt emlegetnek a tiszások

Kocsis Máté: A Tisza túlment minden határon + Videó