
Szijjártó Péter helyretette az ukrán külügyminisztert

Az ATV hétfői interjúja során Orbán Viktor egy papírlapra firkálgatott, a nonfiguratív rajz pedig hamar az internet sztárja lett: mémek, paródiák és grafikai feldolgozások születtek belőle, több százezren látták a videót. A miniszterelnök rajza bejárta az egész internetet - számolt be róla a Forbes.
Sokan szerettek volna a rajzból pólót, pulóvert vagy bögrét készíteni, de a Collabri print-on-demand platform ügyvezetője, Hudák Tibor szerint ez jogsértő lenne. A firka ugyanis eredeti, egyéni alkotásnak számít, amely automatikusan szerzői jogvédelem alatt áll – a szerző pedig maga Orbán Viktor. Bármilyen kereskedelmi felhasználáshoz az ő engedélye szükséges.
Hudák kiemelte, hogy az idézés vagy paródia nem alkalmazható ebben az esetben: pulóverre nyomtatás nem számít idézésnek, a paródia pedig csak akkor jogszerű, ha új üzenetet hordoz és nem sérti a szerző érdekeit. A platform a feltöltéseket sorban eltávolította, a felhasználókat pedig tájékoztatta a jogi korlátokról.
A szakértő szerint az eset jól mutatja, hogy az internetes tartalmak és a kereskedelmi ötletek ütközése gyors, de a jogtudatosság kulcsfontosságú. A szerzői jog a szerző halálától számított 70 évig él, így egy darabig még nem lesz szabadon felhasználható a rajz - írta korábban a Forbes.
Maga Orbán Viktor ugyanis engedélyt adott a szabad felhasználásra, így nemcsak mémeken, paródiákon, de művészi alkotásként akár pólókon is láthatóvá válhat.

Nyitókép: Forbes

Szijjártó Péter helyretette az ukrán külügyminisztert

A Telex uniós forrásból finanszírozva reklámozza a sorkatonaságot

Bóka János: Magyarország zéró toleranciát képvisel az antiszemitizmussal szemben

Orbán Viktor: hadüzenet az orosz devizatartalék lefoglalása és Ukrajnának adása

Lendvai Ildikó „kemény és vastag” igennel szavaz Magyar Péterékre

Szentkirályi: a nőkre mindenhol szükség van, ahol fontos dolgok történnek

Orbán Viktor megmutatta, hogy mit visz magával Brüsszelbe

Szánthó Miklós: a Tisza Párt nemcsak baloldali megszorításokat vezetne be, hanem az ukrajnai háborúba is bevonódna Magyarország

Hidvéghi: 1,6 millióan töltötték ki a háborús adóemelésekről szóló nemzeti konzultációt

Menczer Tamás elárulta, hogy miért volt fontos a mohácsi Háborúellenes gyűlés is

Szánthó Miklós: a befagyasztott orosz vagyon Brüsszel általi eltulajdonítása hadüzenet

Honvédelmi miniszter: Brüsszelben veszélyes játék zajlik