
Magyar Péter: közös jelszavunk az önmérséklet
A kábítószer előállításának, használatának, terjesztésének, népszerűsítésének tilalmával összefüggő törvényjavaslat általános vitájával kezdte meg szerdai ülését a parlament. Ismert: a kormány 2025 márciusban hirdetett zéró toleranciát a kábítószer-terjesztőkkel szemben, majd a Delta program részeként a rendőrség több mint 3500 rendőr bevonásával, nagyjából 1000 helyszínen kihallgatásokkal és ellenőrzésekkel vette célba azokat, akik drogkereskedelmi tevékenységet folytatnak.
Április elején pedig a volt Csepel Művek területén soha nem látott mennyiségű, 500 ezer adag, több mint 100 kg mennyiség került rendőrkézre a kristály nevű kábítószerből. A rajtaütés során a rendőrök emellett 7 és fél tonna kábítószer előállítására alkalmas alapanyagot is lefoglaltak. Horváth László, fideszes országgyűlési képviselő akkor úgy nyilatkozott: amennyiben a professzionális laborban elkészült volna a 200 millió tablettányi méreg, az óvatos becslések szerint is 12 milliárd forintot ért volna a feketepiacon.
Ez a sikeres akció egyben üzenet is: a kábítószer-ipar minden szintje és szereplője készüljön, a kisterjesztők mellett sorra kerülnek a nagyok is! A hajtóvadászat folytatódik!”
– ígérte a kormánypárti politikus.
A témában maga a miniszterelnök, Orbán Viktor is megszólalt, aki szerint a kormány arra számít, hogy hosszú hónapokba telik majd a kábítószer-kereskedelemmel foglalkozó hálózatok kiiktatása. De ahogy elmondta, „szigeteljük el őket, számoljuk fel őket – ez a hajtóvadászat egyébként megindult”.
A hajtóvadászatot segítené a benyújtott törvényjavaslat is, miszerint már a termesztő és előállító is 8 év szabadságvesztéssel sújtható, a drogkereskedő pedig akár 5 évre kitiltható az országrészekből, emellett vagyona elkobozható. A törvénymódosítás a felhasználókat sem kímélné: egyedül az számíthat enyhítő körülményre, aki lebuktatja a drogdílert. Orbán Viktor korábban is felhívta rá a figyelmet, hogy az akciónak akkor van értelme, ha a kábítószer-kereskedőket a legsúlyosabb börtönbüntetésre ítélik.
Erre pedig szükség van akkor, amikor a csepeli droggyár ügyében a Budai Központi Kerületi Bíróság elutasította három gyanúsított letartóztatását.
Mindeközben viszont a közvélemény sem egységes, és leginkább úgy tűnik, hogy a kormánypárti szavazók támogatják a szigorú eljárást: az europion gyorsfelmérése alapján minden negyedik magyar támogatja a büntetőjogi szigort, de a jelenlegi intézkedéseket túlzónak tartja. Ezzel szemben 12 százalék egyáltalán nem támogatja a szigorítást. A támogatók aránya különösen a 60 év felettiek (68 százalék), a községekben élők (69 százalék), valamint leginkább a kormánypárti szavazók körében (85 százalék) kimagasló, ellenben a Tisza-szavazók 49 százaléka támogatja csak a legtöbb elképzelést.
A borítókép illusztráció: Shutterstock

Magyar Péter: közös jelszavunk az önmérséklet

Lemond Lázár János a teniszszövetségi elnöki posztjáról

Balog Zoltán: nem volt kormányzati kérés a kegyelmi ügyben

Vizsgálóbizottságokat állíthat fel, elkezdi az alaptörvény-módosítás vitáját a parlament

Forsthoffer Ágnes együttérzését fejezte ki a MOL tiszaújvárosi üzemében történt baleset áldozata családjának

Magyar Péter: jól haladnak a tárgyalások az uniós forrásokról

Magyar Péter: erős közép-európai régióra van szükség az erős Európához

Magyar Péter miniszterelnök-helyettesnek nevezte ki Ruff Bálint minisztert

Kinevezte a közigazgatási államtitkárokat Sulyok Tamás

Magyar Péter: a kegyelmi ügy dokumentumaiból kiderül, hogy Varga Judit nem támogatta K. Endre kegyelmét

Magyar Péter távozásra szólította fel a Kúria elnökét

Kelemen Ágnes környezetgazdász lesz a vízügyi és klímapolitikáért felelős államtitkár