2025. november 20. csütörtök, Jolán
4°C Budapest

Meghaltak 140-en egy focimeccsen történt tülekedésben

Száznegyven halálos áldozata volt a december 1-én egy guineai futballmeccsen történt tülekedésnek, 11 ember eltűnt, többen súlyosan megsérültek, és jelentős anyagi kár keletkezett - áll a pénteken közzétett független jelentésben.
Tenyek.hu
2025. február 15., szombat 20:02
Vágólapra másolva!

A mérkőzést az ország délkeleti részében fekvő N'Zérékoréban rendezték a katonai junta vezetőjének tiszteletére.

A hatóságok által kiadott - és a helyi szervezetek által széles körben kétségbe vont - hivatalos adatok szerint a katasztrófában 56-an haltak meg.

A jelentés szerint a megindult tömeg, kődobálás, a védelmi és a biztonsági erők által bevetett könnygáz túlzott használata vezetett a térségben is példa nélkül álló tragédiához.

A jelentést helyi jogvédő szervezetek munkatársai állították össze megfigyelések és olyan tanúvallomások alapján, amelyeket az áldozatok, a mérkőzés szervezői, a biztonsági erők tagjai és a közigazgatási hatóságok tisztségviselői adtak.

A helyi és a labéi csapat találkozójára ezrek gyűltek össze, jóval többen, mint ahány embert a düledező stadion be tudott fogadni - mutat rá a jelentés.

A bírónak a N'Zérékoré-i csapat javára hozott döntése a 83. percben kiváltotta az ellenfél szurkolóinak dühét. Egyes szemtanúk szerint köveket kezdtek el dobálni, amire megszakították a mérkőzést, és a tömeg megindult.

- áll a dokumentumban.

A rendvédelmi erők könnygázt vetettek be, hogy megkönnyítsék a jelen lévő közigazgatási vezetők távozását. A tömegben ekkor több gyermek, akiknek nem volt ereje kitörni, megfulladt, illetve más nézők eltaposták őket.

Amadou Oury-Ba miniszterelnök a bírók felelősségét és a rossz szervezést hibáztatta, és elutasította, hogy el akarták volna titkolni az áldozatok valódi számát.

Forrás: MTI

Címlapfotó: (X)

+Ez is érdekelheti

+Címoldalról ajánljuk