Sokan meghaltak Mozambikban egy börtönlázadásban

Egy börtönlázadás során 33-an életüket vesztették Mozambikban és több mint 1500 rab megszökött - közölte szerdán Bernardino Rafael, a délkelet-afrikai ország rendőrfőnöke.

A főváros egyik börtönében történt incidensben további 15 ember megsérült. Rafael szerint az elszökött fegyencek közül 150-et időközben elfogtak.

A rendőrfőnök a fegyintézet előtt tüntetőket vádolta azzal, hogy feltüzelték a rabokat, míg Helena Kida igazságügyi miniszter a helyi Miramar kereskedelmi televíziónak azt mondta, a börtönlázadásnak nem volt köze a kinti eseményekhez.

Mozambikban zavargásokba forduló kormányellenes tüntetések zajlanak, mióta az ország alkotmánytanácsa hétfőn megerősítette Daniel Chapo, a 49 éve hatalmon lévő Frelimo párt jelöltjének győzelmét az elnökválasztáson. A hivatalos adatok alapján Chapo a voksok 65 százalékát szerezte meg, ám az ellenzék szerint választási csalás történt.

A tiltakozások különösen a fővárost, Maputót, valamint Beirát és Nampulát érintik. Az utóbbi két napban a Plataforme Decide civilszervezet szerint 56 ember vesztette életét és 380-an sebesültek meg a megmozdulásokon. A mozambiki belügyminiszter kedden este 21 halottról és 25 sebesültről beszélt.


Maputóban és más nagyvárosokban a tiltakozók úttorlaszokat emeltek, villanypóznákat rongáltak meg, fosztogattak, járműveket és épületeket gyújtottak fel; a többi között rendőrőrsök és a Frelimo párt irodái váltak lángok martalékává. A tüntetők börtönöket is megrohamoztak. A kormány a rendőrség mellett a hadsereg és a határőrség különleges alakulataival igyekszik fenntartani a rendet.

Venancio Mondlane ellenzéki vezető, aki az alkotmánytanács szerint a voksok 24 százalékát kapta, választási csalásra hivatkozva visszautasította az eredményt. A Facebookon közvetített beszédében bejelentette, hogy január 15-én magát nyilvánítja az ország új elnökének. Mondlane az októberi választást követő zavargások kezdete óta külföldön tartózkodik.

A szomszédos Dél-afrikai Köztársaság politikai párbeszédre sürgette a feleket és ehhez közbenjárását ajánlotta fel közvetítőként.

Forrás: MTI

2024. december 26. 09:30
Hidvéghi Balázs: A magyarok ismét kiálltak a nemzeti érdekekért!
A most lezárult nemzeti konzultáció legfontosabb üzenete, hogy a magyarok ismét kiálltak a nemzeti érdekekért.
Donald Trump elnöki beiktatása: Az utolsó pillanatban változtattak
Közleményt adtak ki.
Szentkirályi Alexandra: Magyar Péternél csak Magyar Péter lehet lejjebb
A budapesti Fidesz elnöke újabb bejegyzést tett közzé hivatalos Facebook oldalán Magyar Péter tegnap kiszivárgott új...
Magyar Péter nőket alázó botrányait nem ússzák meg a külföldi politikusok
Más országban ez elképzelhetetlen.
Menczer Tamás: Magyar Péter egy lenéző, hazug gazember - videóval
A Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója a közösségi oldalára arról töltött fel egy rövid videót, amelyben ő lesz a me...
"Szenvedjen ő is, ahogy mi szenvedünk"
Megemlékezéssel egybekötött békés demonstrációt tartott az a család, akinek hozzátartozója rendőri intézkedés közben...
Nyolcan sérültek meg, egy tini súlyosan
Összesen nyolcan sérültek meg, amikor két autó frontálisan karambolozott hajnalban Szabadszálláson. Az egyik sofőr n...
Késsel ölt, majd üdítőt vett a boltban
Elege lett az apja gondozásából, ezért ölt az újbudai gyilkos. A férfi kegyetlenül gyilkolta meg a 82 éves férfit eg...
Több turista az óceánba fulladt egy népszerű dominikai üdülőhelyen
Három holttestet találtak.
Spanyolországban öt embert ápolnak kórházban a síliftbaleset sérültjei közül
A legsúlyosabb sérültek, két 18 éves lány intenzív osztályon szorul ellátásra.

Halálos baleset történt a 4-es főúton Újfehértónál
Halálos baleset történt a 4-es főúton Újfehértónál
A baleset helyszínén teljes útlezárás van érvényben - írták a police.hu oldalon
Karambol a 4-es főúton Nyíregyházánál - Teljes útzár!
A 262-es és 263-as kilométer között teljes szélességében lezárták a főutat.
Karambol a 4-es főúton Nyíregyházánál - Teljes útzár!
A 262-es és 263-as kilométer között teljes szélességében lezárták a főutat.
Halálos baleset történt a 85-ösön, a szomszédos vármegyében
20:34 - A sofőr meghalt
Felborult egy autó a 84-esen főúton
A tetejére borult egy személyautó a 84-es főút 95-ös kilométerénél, Lövő térségében. A balesethez a sopronkövesdi hivatásos és a völcseji önkéntes tűzoltók érkeztek ki, akik rögzítették, majd áramtalanították a járművet. Az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom - közölte péntek este a katasztrófavédelem.
Felborult egy autó a 84-esen, Lövőnél
A tetejére borult egy személyautó a 84-es főút 95-ös kilométerénél, Lövő térségében. A balesethez a sopronkövesdi hivatásos és a völcseji önkéntes tűzoltók érkeztek ki, akik rögzítették, majd áramtalanították a járművet. Az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom - közölte péntek este a katasztrófavédelem.
Kamion és kisteherautó ütközött össze az 5-ösön, Lajosmizsénél
A 66-os és 65-ös kilométer között félpályán halad a forgalom.
Karambol a kórház közelében Nyíregyházán
Két személygépkocsi ütközött össze a Szent István utcán Nyíregyházán péntek délután. A vétlen autóból egy sérültet kórházba szállítottak. A baleset okát a rendőrség vizsgálja.
Baleset történt a 4-es főúton Kőlaposnál
Egy személy megsérült abban ráfutásos balesetben, ami pénteken délután történt a 4-es főúton Kőlapos közelében. A rendőrség vizsgálja a baleset körülményeit.
Kerékpározás közben telefonált egy nő Egerben, súlyos baleset lett a vége
Az ügyészség vádiratában pénzbüntetés kiszabására tett indítványt.
Baleset történt Zalaegerszegen
Baleset történt Zalaegerszegen a Hock János utca 92-nél péntek délután 4 óra tájt. A helyszíni szemle időtartama 1 órát vesz igénybe. Torlódás és lezárás nincs a helyszínen, de mindenki körültekintően vezessen. 

Csókolózós képpel tudatták: fiatal üzletemberbe szerelmes Gáspár Virág
Csókolózós képpel tudatták: fiatal üzletemberbe szerelmes Gáspár Virág
Szerelmükről adtak bizonyítékot.
Most jött: halálos horrorbaleset történt az M3-ason - helyszíni fotók
Halálos baleset történt kora este az M3 autópálya Budapest felé vezető oldalának 31-es kilométerszelvényében. A rendőrség beszámolója szerint egy 43 éves ukrán sofőr kocsijával hátulról nekiütközött az előtte forgalmi okból lassító 33 éves mogyoródi férfi által vezetett teherautónak, amiben egy 51 éves férfi is utazott.
Most jött: halálos horrorbaleset történt az M3-ason - helyszíni fotók
Halálos baleset történt kora este az M3 autópálya Budapest felé vezető oldalának 31-es kilométerszelvényében. A rendőrség beszámolója szerint egy 43 éves ukrán sofőr kocsijával hátulról nekiütközött az előtte forgalmi okból lassító 33 éves mogyoródi férfi által vezetett teherautónak, amiben egy 51 éves férfi is utazott.
Most derült ki: június óta rákkal küzd a képernyőről eltűnt műsorvezető
Nagyon népszerű arca volt a híradónak.
Baleset történt a 85-ös főúton: a sofőr a helyszínen életét vesztette
A helyszínen életét vesztette a sofőr.
Baleset a Paksi Atomerőműnél: többen is megsérültek!
A rendőrség adott tájékoztatást a történtekről.
Kiderült a titok az Aldi pénztárosairól - ez minden egyes vásárlót érint!
Ez segít alacsonyan tartani az árakat.
Krausz Gábor fotóját máris egy társkeresőn látták viszont
A sztárt egy társkeresőn találták meg.
"41 éves vagyok, és hozzámentem a legjobb barátom iskolás fiához – ő 16 éves"
Legjobb barátja fiához ment feleségül egy 41 éves nő és állítja, ez legális.
Még csak 15 éves, de meseszép: Jázmin lehet Palvin Barbi utódja
Kifutóról álmodik.