Nagy Márton: A kormány letörte az inflációt

A kormány letörte az inflációt: az erősebb versennyel az online árfigyelő-rendszerrel és a kötelező akciózással megszüntette az ár-profit spirált - mondta a nemzetgazdasági miniszter hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.

Nagy Márton nagyon jó hírnek nevezte a januári infláció 3,8 százalékos mértékét, és úgy vélte, az infláció ami ilyen gyorsan jött, olyan gyorsan távozik. Ez nem monetáris jelenség és nem kereslet oldali, hanem kínálat oldali infláció, amely az energia, az árfolyam és az ár-profit spirál eredménye - mondta.

Az emelkedő infláció mögötti jelenségek megszűntek, ezek nem fognak visszajönni - jelentette ki a miniszter.

Nagy Márton arra is kitért, hogy tavaly novemberben és decemberben a kiskereskedelmi forgalom már bővült, és megjegyezte, hogy óvatos optimizmust érzékelnek a lakosság fogyasztási kedvének visszatérésével.

A fogyasztás helyreállása nem fog problémát okozni sem az inflációban, sem a külkereskedelmi egyenlegben, az egyensúlyt fogja javítani a költségvetés áfa-bevételein keresztül - tette hozzá.

Nagy Márton a sajtótájékoztatón beszámolt a Nemzeti Tőkeholding (NTH) első éves működéséről, a Baross Gábor Tőkeprogram menetéről is.

A helyszínen kiadott háttéranyag szerint az NTH csoport 2023. január 1-jén azzal a céllal jött létre, hogy még hatékonyabbá és eredményesebbé tegye a részben vagy egészben állami hátterű tőkelapok tevékenységét. Az NTH jelenleg 51 tőkealap koordinálást végzi, amelyek jegyzett tőkéje összesen 3386 milliárd forint.

Fotó: MTI/ Balogh Zoltán

Az NTH-val lényegében a második legfontosabb finanszírozási ágat, a hitel után a tőkét is közvetlenül a gazdaságpolitikai eszköztárhoz tudják csatolni - hangsúlyozta a miniszter.

Tavaly átalakították az állami tőkealapok intézményi hátterét, azok kikerültek a fejlesztési bankok alól, valamint növelték a tőkealapok aktivitását - mondta a miniszter, kiemelve, hogy ez utóbbi által 415 milliárd forintnyi tőke jutott el a gazdaságba.

A miniszter az állami tőkealapok aktivitása érdekében tett lépések között említette például a passzív (semmilyen aktivitást nem mutató alapok) felszámolását, valamint hogy a többi alap számára olyan kritériumrendszert állítottak fel, amivel arra ösztönözték az érintetteket, hogy a gazdaságba kihelyezendő pénzeket növeljék.

Nagy Márton kiemelte, hogy a Baross Gábor Tőkeprogram 600 milliárd forintos keretéből eddig 165 milliárd forintot helyeztek ki. A fennmaradó 435 milliárd forintot a program másik két pillérére fordítják: a zöld alapok létrehozására 140 milliárd forintot, a meglévő jól működő alapok forrásainak bővítésére 250-300 milliárd forintot allokálnak.

Katona Bence, az NTH Nemzeti Tőkeholding Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, az NTH megalakításakor felmérték, hol tart az ország és mely főbb stratégiai célok mentén szeretnék a tőkepiacot fejleszteni, aktivizálni a piaci befektetőket és ezáltal ösztönözni a magyar gazdaságba irányuló befektetéseket. Ehhez elengedhetetlen az állami szerepvállalás - hangsúlyozta.

Rámutatott, hogy a teljes kelet-közép-európai régió nagy lemaradásban van a magántőke befektetések volumenében: a teljes európai kezelt vagyonnak körülbelül az 1 százaléka (10 milliárd euró) összpontosul Kelet-Közép-Európára. Ezért fontos, hogy az állam fejlesztőként és finanszírozóként is megjelenjen a piacon.

Forrás: MTI

2024. február 12. 17:04
Kiderült, hogy milyen tákolmányt használt fegyverként a solymári bankrabló
Töltött fegyverre hivatkozott, de csak egy markolatra szerelt lámpával fenyegetőzött az a férfi, aki megpróbált kira...
Fényre vonszolták a 94 éves asszonyt, hogy jobban lássák a szexuális erőszakhoz
94 éves idős asszonyt erőszakoltak és öltek meg, életük végéig börtönben maradnak a hegymegi gyilkosok. A testvérpár...
Ismét elhalasztották Kapu Tiborék űrutazását, de megvan az új időpont
Ismét elhalasztották Kapu Tiborék űrutazását, a misszió leghamarabb június 22-én indulhat.
Elfogták a solymári bankrablót
Elfogták a férfit, aki ki akart rabolni egy bankot Solymáron.
Poénból belöktek a medencébe egy férfit, kitört a nyaka
Rémálommá vált a nyaralás.
Nem leszek céltábla!
Állandóan nassolt, még éjszaka is evett, így nem volt nehéz kivívnia a legkövérebb magyar tininek járó, nem éppen hí...
family
Kiderült, hogy hol adták fel a 250 millió eurót érő nyertes lottót
Egy Írországban föladott szelvény tulajdonosa 250 millió eurót (mintegy 101 milliárd forint) nyert a kedden az EuroM...
Hívd a tűzoltókat!
Kitört a pánik, megint tűz ütött ki a visegrádi hotelben. Abban a szállodában, ami tavaly teljesen leégett. Legalább...
family
Jobb lett volna, ha meghalok!
Mélypontok, öngyilkos gondolatok és rettenetes fájdalom. A Jókai utcai házomlásban megsérült balerina Tóth Nikolett ...
family
Itt a nyár, dobd le a textilt!
Falatnyi fürdőruha, tökéletes formák, bomba testek, itt a forróság, beindult a nyár, ledobták a sztárok a textilt! B...
family

Keresztbe fordult egy gépkocsi az M85-ösön Rábapatonánál
Keresztbe fordult egy gépkocsi az M85-ösön Rábapatonánál
A tűzoltók riasztották a forgalmi akadályhoz.
Baleset okoz fennakadást az M3-as autópályán, egyelőre áll a forgalom!
Több autó ütközött össze az érintett szakaszon.
Baleset okoz fennakadást az M3-as autópályán, egyelőre áll a forgalom!
Több autó ütközött össze az érintett szakaszon.
Két autó rohant egymásba Mosonmagyaróváron - Mentő is a helyszínen
Egy sávon halad a forgalom az Ostermayer utca érintett szakaszán.
Drónnal ütközött az útellenőr az M1-esen
Április 12-én, szombaton délután különös baleset történt az M1-es autópálya 158-as kilométerénél, a Lajta pihenő lehajtójánál. Egy, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kezelésében lévő drón gyakorlórepülés közben – egyelőre tisztázatlan okból – nekiütközött az MKIF autópályakezelő útellenőrző járművének, egy Mercedes Sprinter típusú kisbusznak.
Szokatlan baleset az autópályán: drónnal ütközött az útellenőr
Drónnal ütközött egy útellenőr az M1-es autópályán még szombaton. A szokatlan balesetről részletek derültek ki.
Képeken a megrázó baleset helyszíne, a mentők már csak a halál beálltát tudták megállapítani
Lesodródott és fának csapódott egy autó Csengelénél.
Pótkocsis teherautó fekszik keresztbe ezen a borsodi úton – A gázolaj is folyik, teljes útzár van!
Rendőrségi és tűzoltó egységek is a helyszínre vonultak. A baleset miatt teljes útlezárás van érvényben a helyszínelés idejére. Kiömlött gázolajat takarítanak.
Mentőhelikopter is érkezett a szabadbattyáni balesethez – válaszolt az OMSZ
Közlekedési balesetet szenvedett Szabadbattyán egyik szociális munkatársa. Az OMSZ is megszólalt a sérült állapotáról!
Megrázó fotók készültek a halálos tragédia helyszínén
Hiába vonultak nagy erőkkel a helyszínre a hivatásos szervek, a sofőr életét nem tudták megmenteni.
Mentőhelikopter is érkezett a hajdú-bihari balesethez!
Csütörtök délután riasztották a hatóságokat. A balesethez mentőhelikopter is érkezett.

Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, olyan megalázó kijelentés hangzott el Sebestyén Balázs műsorában
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, olyan megalázó kijelentés hangzott el Sebestyén Balázs műsorában
Ismért törvényt sértett a Rádió 1.
Húsvétra már kiadták az országos riasztást, ezt nem láttuk jönni
Csütörtöktől folyamatosan romlani fog pár napig az időjárás.
Húsvétra már kiadták az országos riasztást, ezt nem láttuk jönni
Csütörtöktől folyamatosan romlani fog pár napig az időjárás.
Hányas házszám alatt élsz? Ezt üzeni otthonod titkos energiájáról
A házszámnak - mint minden számnak - fontos üzenete van.
Barbra Streisand férje kifecsegte a hálószobatitkaikat
James Brolin közel 30 éve él boldog házasságban híres feleségével. Barbra Streisand férje most végre elárulta a hosszú kapcsolatuk titkát...
Most kaptuk: szalagkorlátnak ütközött egy gépkocsi - torlódásra lehet számítani!
A tűzoltók már intézkedtek.
Ennyire rosszul megy a szekér? Meghan Markle már megint Katalin hercegnét utánozza
Meghan sokak szerint minden pénzzé akar tenni.
Megtuduk, mit eszik valójában húsvétkor Borbás Marcsi
Húsmentes fogás, bárány és mézes krémes. Ezt a menüt készíti húsvétra Borbás Marcsi.
Most jött a hír, ismét kórházba került Sallai Nóra
A színésznőt ugyanott kezelik, ahol korábban.
Farm VIP: Kiderült, mit kezd Leo a nyereménnyel, még egy luxusutazásra is futja belőle
Szerda este óriási véghajrában nyerte meg az ötödik évadot.