Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
A lap elismerte, hogy Magyar Péter korábban nem szívesen nyilatkozott az ukrajnai háborúról, sőt a választási kampány során azt is állította: egyetért Orbán Viktorral abban, hogy nem küld katonákat és fegyvereket Ukrajnába. A Politico ugyanakkor idézte az Európai Néppárt szóvivőjét, aki azzal mentegette a fősodor számára nehezen emészthető álláspontot, hogy „bár Magyar valóban váltogatja a tényleges pozícióját, ezt csak azért teszi, hogy elkerülje a politikai következményeket odahaza”. Az Európai Néppárt szóvivője tehát gyakorlatilag jóváhagyta, hogy a Tisza Párt vezetője Magyarországon háborúellenesnek nevezze magát, hiszen ez a politikai érdeke.
„Mindent, amit Ukrajnával és a háborúval kapcsolatban mond, az Orbán-féle propaganda gépezet felhasználja ellene. Így nagyon világos, miért körültekintő ebben” – állt ki Magyar mellett az egyébként masszívan háborúpárti néppárti politikus.
Azt egyébként korábban Magyar is elismerte, hogy csak azért nem kritizálja Oroszországot belföldön, mert az népszerűtlen lenne Magyarországon. A politikus egy lengyel lapnak tavaly nyáron beismeréssel felérő nyilatkozatot tett az orosz–ukrán háború kapcsán. A Rzeczpospolita nevű, 2023-ban Soros Györgyék többségi tulajdonába került lap szerint Magyar Péter nem vitázik az orosz kapcsolatokról.
Magyar kijelentette: „ha elkezdenék rosszakat mondani Oroszországról, azonnal elveszítenék minden támogatottságot. Itt egy évtizednyi agymosás volt”.
Ezek után nem meglepő, hogy most, amikor Ukrajna európai uniós csatlakozásáról indít véleménynyilvánító szavazást a kormány, szorult helyzetben van Magyar Péter. A szimpatizánsai előtt sem mer egyértelműen állást foglalni a kérdésben, mert tudja, hogy a magyar választók többsége nem támogatja Ukrajna integrációját, viszont a Tisza Párt brüsszeli támogatói elvárják a pártelnöktől a kiállást keleti szomszédunk mellett.