High-tech norvég rakétarendszer erősíti Magyarország légvédelmét

Magyarország légvédelmét 21. századi, high-tech norvég rakétarendszer erősíti az idei évtől - jelentette ki a honvédelmi miniszter a norvégiai Kongsbergben.

A Honvédelmi Minisztérium az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében idézte Szalay-Bobrovniczky Kristófot, aki elmondta: egy ország védekezőképességében a légvédelmi rendszer hatékonyságának maximalizálása kiemelt fontosságú.

A norvég Kongsberg védelmi ipari vállalat NASAMS rakétarendszere - az ország légtérellenőrzését végző izraeli Vaskupola rakétaelhárító rendszert is támogató rakétákkal - fejlett és ütőképes légvédelmi képességet ad a modern magyar haderőnek, amely a rakétarendszer rendszerbe állítása után hatékonyan látja majd el Magyarország légvédelmi feladatait.

A tárca közleménye szerint a honvédelmi miniszter kiemelte: a NASAMS a legelterjedtebb a kis-közepes hatótávolságú légvédelmi rakétarendszerek kategóriájában, a rendszer által használt, amerikai AMRAAM rakéta pedig a legelterjedtebb ilyen eszköz, mely egyúttal a NATO vadászrepülőgépeinek alapfegyverzete is.


A rendszer egyik előnye, hogy radarjait és rakétaindítóit egymástól távol telepítik, emiatt a célba vett repülőgépek sokkal nehezebben védekezhetnek ellene, illetve az ellenséges erőknek sokkal nehezebb semlegesítenie, mint a hagyományos légvédelmi rakétarendszereket.

A miniszter tájékoztatása szerint a Magyar Honvédség 6+1 tűzalegységet szerez be, azok a győri MH Dánielfy Tibor 205. Légvédelmi Rakétaezredhez kerülnek.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf beszámolt arról is, hogy találkozott azokkal a magyar katonákkal, akik a rakétaezredtől a NASAMS-rendszer szállítás előtti tesztjén vettek részt.

A felszerelés hivatalos magyarországi átadása augusztusra várható - olvasható a Honvédelmi Minisztérium közleményében.

Címlapfotó: Szalay-Bobrovniczky Kristóf hivatalos Facebook-oldala

2023. április 21. 16:12
Nemcsak az szja- és társasági adó-emelés van terítéken a Tisza Pártnál, hanem a különböző területekre juttatott pénz...
Orbán Viktor miniszterelnök támogatásáról biztosította Szabó Zsófit és Gianni Annonit.
Ismét élesen bírálta a kormány családpolitikai intézkedéseit Petschnig Mária Zita: a Tisza Párt körül mozgó megszorí...
A 13. havi nyugdíj eltörlése, a rezsicsökkentés megnyirbálása is szerepel Magyar Péterék valódi tervei között. A Tis...
Gyorsan lezongorázza a kormány a Tisza-adóról szóló nemzeti konzultációt, már nyomtatják az íveket, októberben pedig...
A Tisza Párt elnöke a nyugdíjasokat próbálja átverni bejelentéseivel, miközben saját büntetőügyeiről akarja eltereln...
Az Európai Parlament jogi bizottsága kedden tárgyalja Magyar Péter mentelmi jogát, azonban az előterjesztés alapján ...
GYILKOSSÁG - Megölhettek egy hajléktalan férfit Pécsett, az elrejtett holttestre egy járókelő talált rá egy bokorban...