Téli vagy nyári? Most szavazhat a közelgő óraátállításról!

Az óraátállítás problémája minden nyári- és téli időszámítás előtt rengeteg kérdést vet fel az emberekben, ezekre azonban gyakran nem kapunk választ. Most összeszedtünk minden fontos információt.

Az év folyamán állandóan változik az éjjelek és nappalok hossza, amit Földünk tengelyének ferde, 66,5 fokos dőlésszöge okoz. Emiatt a Nap fénye idő múlásával más-más szögben érkezik a földfelszínre, így nyáron a beesési szög miatt hosszabbak, télen pedig rövidebbek a nappalok. A nyári időszámítás ötlete egy amerikai feltaláló nevéhez, Benjamin Franklinhez köthető, aki 1784-ben azt javasolta, hogy keljünk egy órával korábban, és ha ezért korábban is fekszünk le, akkor sokat spórolhatunk a gyertyákkal. Ez tehát valójában energiamegtakarítás céljából jött létre, de először közel 150 évvel az elgondolás után, 1916-ban vezették be a nyári időszámítást.

A fotó illusztráció: MTI/Mónus Márton

Több mint száz évvel később most mégis évről évre felvetül a kérdés az óraátállítás ismételt megszüntetésére, szakemberek szerint ugyanis ma már az évi két váltás gazdaságilag feleslegessé vált. Az eltörlést több éve az Európai Unióban is kezdeményezték, ám azóta sem született végleges döntés. Az indokok között gyakran szerepel az óraátállítás miatti cirkadiánritmus-zavar által okozott egészségügyi problémák – mint a szívroham vagy a szélütés –, valamint az alvási szokások megváltozásából fakadó mentális problémák.

Az biztos, hogy idén még számítanunk kell egy óraátállításra, legközelebb ugyanis október 27-én, azaz szombatról vasárnapra virradóra esedékes.

2024. október 22. 15:42
Őrizetbe vettek Szicíliában három marokkói állampolgárt két magyar turista elleni nemi erőszak gyanújával - közölték...
Európa háborúpárti vezetői tanácskozást tartottak. Eldöntötték: katonákat fognak küldeni Ukrajnába. Megmondtuk előre...
Családtámogatások vagy adóemelés, rezsicsökkentés vagy három és félszer magasabb rezsi, orosz olaj vagy 1000 forinto...
Két perc. Ennyi kellett egy profi rablópárosnak, hogy betörjenek, felfeszítsenek egy bankautomatát és elvigyék belől...
A betonnak csapódott a feje, miután ököllel arcon ütötték, ezért halt meg egy férfi Budapesten az Üllői úton. Az ese...
Szeptember a legjobb alkalom a felfrissítésre.
Rekordszámú, közel száz magyar tervező mutatja be a 2026-os tavaszi–nyári kollekcióját a Budapest Central European F...
A magyarok túlnyomó többsége nem hisz Magyar Péteréknek - ez derül ki az Alapjogokért Központ legfrissebb felméréséb...
Hatalmas gólokat láttak, remekül szórakoztak és ajándékokat is kaptak a csontvelő transzplantált gyerekek, akiket id...
Összesen 2,5 köbméternyi földet kellett kiásni kevesebb mint két óra alatt sírásóknak Szekszárdon, majd vissza is ke...