Rasszista botrány miatt újabb ember távozik a brit királyi udvarból

Rasszista botrányba keveredett és szerdán lemondott II. Erzsébet királynő legrégebben szolgáló egykori udvarhölgye, aki a néhai brit uralkodó szeptemberi halála óta is a királyi család szolgálatában állt.

Az udvar szerda este jelentette be, hogy a 86 esztendős Lady Susan Hussey több mint hatvan év szolgálat után távozik a Buckingham-palotából. A közlemény szerint Lady Hussey - Vilmos trónörökös keresztanyja - töredelmesen bocsánatot kért viselkedéséért, amely miatt a botrány kipattant.

Az ügy közvetlen előzményeként a volt udvarhölgy - aki 1960-ban lépett II. Erzsébet királynő szolgálatába és az elmúlt évtizedekben a néhai uralkodó egyik legbizalmasabb és legbefolyásosabb barátjaként tartották számon - részt vett egy fogadáson, amelyet Kamilla, III. Károly király felesége adott kedden a Buckingham-palotában a nők elleni erőszakcselekmények áldozatait segítő jótékonysági szervezetek képviselőinek.

Lady Hussey - akinek férje Marmaduke Hussey, a BBC brit közszolgálati médiatársaság kormányzótanácsának 2006-ban elhunyt elnöke volt - a 300 meghívott jelenlétében lezajlott rendezvényen szóba elegyedett Ngozi Fulanival, a Sistah Space nevű szervezet alapítójával és vezetőjével.

A Sistah Space elsődleges célja olyan afrikai és karibi hátterű brit nők támogatása, akiket családon belüli erőszakcselekmények vagy szexuális támadások értek. A rendezvény után Ngozi Fulani a Twitteren tette közzé a volt udvarhölggyel folytatott párbeszédének részleteit.

Ebből kiderült, hogy Lady Hussey folyamatosan és meglehetősen agresszív hangnemben faggatta őt származásáról, elsősorban arról, hogy "Afrika mely tájékáról" érkezett Nagy-Britanniába. Ez folytatódott azután is, hogy a karibi szülők gyermekeként született Ngozi Fulani közölte: brit állampolgár, Nagy-Britanniában született és születése óta Nagy-Britanniában él. "Na de csak tudja, hogy honnan érkezett ide?" - kérdezte Lady Hussey ezután is, és nem tágított akkor sem, amikor Fulani többször megismételte, hogy Nagy-Britanniában született és brit állampolgár. "Itt születtem és brit vagyok" - válaszolt ismét Fulani, mire Lady Hussey úgy tette fel újból a kérdést, hogy "De nem, azt mondja meg, hogy ténylegesen honnan jött és mikor érkezett ide?"

Amikor Fulani elmondta, hogy a szülei vándoroltak be Nagy-Britanniába az 1950-es években, Lady Hussey diadalmasan rávágta, hogy "Na, tudtam, hogy a végén eljutunk idáig, tehát maga karibi!". A Buckingham-palota szerdán késő este kiadott hivatalos közleményében hangsúlyozta, hogy az incidenst rendkívül komolyan veszi, és azonnali hatállyal kivizsgálta az ügyet.

A brit királyi család londoni hivatala és rezidenciája közölte: megállapította, hogy "elfogadhatatlan és mélységesen sajnálatos megjegyzések hangzottak el" a párbeszéd során, az "érintett egyén" bocsánatot kért és azonnali hatállyal távozott az udvar szolgálatából.

A walesi herceg, Vilmos trónörökös szóvivője külön nyilatkozatban szögezte le szerda este, hogy a rasszizmusnak nincs helye a brit társadalomban, és a rendezvényen elhangzott megjegyzések elfogadhatatlanok voltak.

Ngozi Fulani szerdai nyilatkozatában az "intézményes rasszizmus" megnyilvánulásának nevezte a történteket. Az ügy a legnagyobb ilyen jellegű botrány a brit királyi család környezetében azóta, hogy Harry herceg - Vilmos öccse - és felesége, Meghan hercegnő szintén az udvarban tapasztalt "rasszista megnyilvánulásokról" szólt a velük készült, világszerte hatalmas vihart kavart kétórás interjúban, amelyet Oprah Winfrey-nek adtak tavaly márciusban.

A műsorban Meghan - aki édesanyja részéről afrikai-amerikai hátterű - elmondta: még várandós volt elsőszülött kisfiával, Archie-val, amikor Harrynek "valaki" a királyi családból felvetette, hogy a születendő gyermek bőrszíne "vajon mennyire lesz sötét".

Harry az interjúban kifejtette: a rasszista megnyilvánulásoknak komoly szerepük volt abban, hogy ő és felesége 2020-ban felhagyott a királyi család szolgálatában végzett tevékenységével és Amerikába költözött.

Forrás: MTI

2022. december 01. 09:16
Megkéselte az anyját egy férfi Szolnokon
Elfogták a férfit.
A szexuális erőszakot megúszhatja a kisgyereket felrúgó karateedző
Megszüntették a szexuális erőszak ügyében indított nyomozást, A. Tibor ellen. Az 57 éves karateedző tavaly nyáron br...
Fesztivált szervezne a parajdiak segítésére az Ismerős Arcok zenekar
Fesztivált szervezne Parajd és az ott élők érdekében az Ismerős Arcok zenekar, ehhez pedig a zenész szakma segítségé...
Meglátta, hogy az erőszakoló a 12 éves lányán fekszik, lelőtte a nő a férfit
Pár perce hagyta magára a férfit a tinivel.
Egy gyilkos holttestét találták meg Ebesnél
A DNS-vizsgálat megerősítette.
Én már kész vagyok! És te?
Dráma, feszültség, izgalmas fejtörők, milliós nyeremények, hatalmas nevetések és egy döbbenetesen új helyszín! Vadon...
family
Tények teljes adás, 2025. június 3., kedd
TRAGÉDIA - Víztározó medencébe fulladt egy 17 éves fiú hétfőn délután egy kaposmérői marhatelepen. Szakmai gyakorlat...
Autóval jössz? Nem, zongorával!
Köpni-nyelni nem tudott, aki látta a különös jelenetet, hogy egy férfi egy zongorával megy át egy budapesti zebrán.....
family
Ezt sosem mosom le magamról!
Stohl András azt hiszi, hogy bélyeg van rajta, hogy kivétel nélkül mindenkinek a bűncselekmény jut eszébe róla, ami ...
family
Fegyveres motoros támadt egy családra az autópályán
Egy bűnszervezet mellényét viselte a szélhámos férfi.

Keresztbe fordult egy gépkocsi az M85-ösön Rábapatonánál
Keresztbe fordult egy gépkocsi az M85-ösön Rábapatonánál
A tűzoltók riasztották a forgalmi akadályhoz.
Baleset okoz fennakadást az M3-as autópályán, egyelőre áll a forgalom!
Több autó ütközött össze az érintett szakaszon.
Baleset okoz fennakadást az M3-as autópályán, egyelőre áll a forgalom!
Több autó ütközött össze az érintett szakaszon.
Két autó rohant egymásba Mosonmagyaróváron - Mentő is a helyszínen
Egy sávon halad a forgalom az Ostermayer utca érintett szakaszán.
Drónnal ütközött az útellenőr az M1-esen
Április 12-én, szombaton délután különös baleset történt az M1-es autópálya 158-as kilométerénél, a Lajta pihenő lehajtójánál. Egy, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kezelésében lévő drón gyakorlórepülés közben – egyelőre tisztázatlan okból – nekiütközött az MKIF autópályakezelő útellenőrző járművének, egy Mercedes Sprinter típusú kisbusznak.
Szokatlan baleset az autópályán: drónnal ütközött az útellenőr
Drónnal ütközött egy útellenőr az M1-es autópályán még szombaton. A szokatlan balesetről részletek derültek ki.
Képeken a megrázó baleset helyszíne, a mentők már csak a halál beálltát tudták megállapítani
Lesodródott és fának csapódott egy autó Csengelénél.
Pótkocsis teherautó fekszik keresztbe ezen a borsodi úton – A gázolaj is folyik, teljes útzár van!
Rendőrségi és tűzoltó egységek is a helyszínre vonultak. A baleset miatt teljes útlezárás van érvényben a helyszínelés idejére. Kiömlött gázolajat takarítanak.
Mentőhelikopter is érkezett a szabadbattyáni balesethez – válaszolt az OMSZ
Közlekedési balesetet szenvedett Szabadbattyán egyik szociális munkatársa. Az OMSZ is megszólalt a sérült állapotáról!
Megrázó fotók készültek a halálos tragédia helyszínén
Hiába vonultak nagy erőkkel a helyszínre a hivatásos szervek, a sofőr életét nem tudták megmenteni.
Mentőhelikopter is érkezett a hajdú-bihari balesethez!
Csütörtök délután riasztották a hatóságokat. A balesethez mentőhelikopter is érkezett.

Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, olyan megalázó kijelentés hangzott el Sebestyén Balázs műsorában
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, olyan megalázó kijelentés hangzott el Sebestyén Balázs műsorában
Ismért törvényt sértett a Rádió 1.
Húsvétra már kiadták az országos riasztást, ezt nem láttuk jönni
Csütörtöktől folyamatosan romlani fog pár napig az időjárás.
Húsvétra már kiadták az országos riasztást, ezt nem láttuk jönni
Csütörtöktől folyamatosan romlani fog pár napig az időjárás.
Hányas házszám alatt élsz? Ezt üzeni otthonod titkos energiájáról
A házszámnak - mint minden számnak - fontos üzenete van.
Barbra Streisand férje kifecsegte a hálószobatitkaikat
James Brolin közel 30 éve él boldog házasságban híres feleségével. Barbra Streisand férje most végre elárulta a hosszú kapcsolatuk titkát...
Most kaptuk: szalagkorlátnak ütközött egy gépkocsi - torlódásra lehet számítani!
A tűzoltók már intézkedtek.
Ennyire rosszul megy a szekér? Meghan Markle már megint Katalin hercegnét utánozza
Meghan sokak szerint minden pénzzé akar tenni.
Megtuduk, mit eszik valójában húsvétkor Borbás Marcsi
Húsmentes fogás, bárány és mézes krémes. Ezt a menüt készíti húsvétra Borbás Marcsi.
Most jött a hír, ismét kórházba került Sallai Nóra
A színésznőt ugyanott kezelik, ahol korábban.
Farm VIP: Kiderült, mit kezd Leo a nyereménnyel, még egy luxusutazásra is futja belőle
Szerda este óriási véghajrában nyerte meg az ötödik évadot.