Nézőpont: Márki-Zay Péter népszerűtlenebb a baloldalnál

Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt népszerűtlenebb a baloldalnál - állapította meg friss közvélemény-kutatása alapján a Nézőpont Intézet.

Az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményük szerint Márki-Zay Péter nem hozott új szavazókat, sőt a meglévő baloldaliakat sem tudja egységesen maga mögé állítani. Bár a biztosan szavazó pártválasztók 42 százaléka baloldali, csak 24 százalékukra számíthatna a hódmezővásárhelyi polgármester - írták.

Kiemelték: már egy hónapja, hogy Márki-Zay Péter megnyerte az ellenzéki előválasztáson a miniszterelnök-jelöltséget, de továbbra sem sikerül népszerűségben országos áttörést elérnie.

A Nézőpont Intézet korábbi kutatása felhívta már a figyelmet arra, hogy a baloldal népszerűségnövekedésében nem segített a miniszterelnök-jelölt megnevezése, hiszen sem a Fidesz, sem a baloldali közös lista népszerűsége nem változott - jegyezték meg, hozzátéve: ezt a tendenciát a legfrissebb adatok is alátámasztják, továbbra is a biztos szavazó pártválasztók 56 százaléka Fidesz-támogató és csak 42 százaléka a baloldal szavazója.

 
A Nézőpont Intézet szerint "a baloldal problémája azonban ennél is súlyosabb", ugyanis - mint írták - Márki-Zay Péter a jelenlegi kormánykritikus szavazótábor egésze számára sem elfogadható. Arra a kérdésre, hogy ő vagy valaki más legyen a miniszterelnök, csupán az aktív szavazók 24 százaléka nyilatkozott támogatóan a hódmezővásárhelyi polgármesterről, a válaszadók 62 százaléka a "más" alternatívát választotta. A baloldali szavazótábornak csak 58 százaléka mondta azt, hogy Márki-Zay Pétert szeretné kormányfőnek, 26 százalékuk "valaki mást" (a többiek nem tudtak dönteni vagy nem kívántak válaszolni).

Úgy fogalmaztak: a baloldali összefogás számára figyelmeztető jel, hogy a "politikai innovációnak" tervezett baloldali előválasztás során nem egy tábornövelő, hanem egy tábormegosztó jelöltet sikerült pajzsra emelniük. Az intézet szerint már az október 23-ai ünnep "baloldali kudarca is megmutatta, hogy a baloldali pártokkal is hadakozó kormányfőjelölt az érintett pártok támogatói körben mérsékelt népszerűséget remélhet".

A Nézőpont Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása november 8-10-én, ezer ember telefonos megkérdezésével készült. A minta minden kutatás esetében reprezentatív a 18 évesnél idősebb lakosságra nem, kor, régió, településtípus és iskolai végzettség szerint. Ez a mintanagyság és 95 százalékos megbízhatósági szint esetén a mintavételi hiba 3,16 százalék - olvasható a közleményben.

MTI/A fotó illusztráció (MTI)

2021. november 15. 18:06
Magyarország jogállam, egy volt vezérkari főnök sem járkálhat fegyverrel és fenyegetheti az embereket - jelentette k...
Újabb fotók bizonyítják, hogy Ruszin-Szendi Romulusz, a Tisza Párt honvédelmi szakértője több alkalommal is viselhet...
A K&H már folyósította az első fix 3 százalékos kölcsönt, miközben még több tízmilliárdnyi igénylés vár elbírálásra....
Egy szingapúri székhelyű vállalat, a Vulcan Shield Global egy 2500 munkavállalót alkalmazó high-tech gyárat épít 203...
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke friss videóüzenetében jelentette be, hogy az EU véglegesítette a 1...
Az Európai Parlament Jogi Bizottsága (JURI) szeptember 23-án, kedden, 11 órakor szavaz Ilaria Salis szélsőbaloldali ...
Lengyelországban a határőrség leleplezett egy különös embercsempész-hálózatot: ukrán mozdonyvezetők rejtettek el fér...