
Meghalt Török Ferenc
Biztosan mindenkinek van legalább egy ismerőse, aki beszél álmában. Ha nincs könnyen lehet, hogy ő az.
Vannak, akik csak alkalmanként motyognak, mások, akár minden éjjel„előadást tartanak”.
Az érintettek soha nem beszélnek 30 másodpercnél többet egyszerre, de az megtörténhet, hogy egy éjszaka alatt többször is elkezdenek kommunikálni álmukban.
Szavaik gyakran nem is érthetőek, előfordul, hogy halandzsáznak, ám az is, hogy káromkodnak.
A jelenség azonban leginkább gyermekekre jellemző, ugyanis tanulmányok szerint a 3 és 10 év közötti csemeték csaknem fele beszél alvás közben. A felnőtteknél ez jóval ritkább, csupán 5 százalékukra igaz.

A fotó illusztráció: Shutterstock
A szakértők szerint az alva beszélés családi örökség is lehet – vagyis a gyerekek nagy valószínűséggel beszélnek álmunkban, ha felmenőik is ezt tették.
Azonban ennél komolyabb dolgot is jelezhet, számos betegség, állapot tünete lehet.
Ezek közé tartozik például az alvási apnoé (rendellenes, hosszú légzésszünetek), az alvás közbeni önkéntelen viselkedés is.
Gyakran beszélhetnek álmukban a lázas betegek, a depressziósok, a komoly stressz vagy alváshiány miatt szenvedők, és az alvás közbeni beszédet okozhatja a kábítószer-, alkohol- vagy gyógyszerfogyasztás is.

Meghalt Török Ferenc

,,Sosem fog már felhívni a születésnapomon” – Lesújtotta Szandit Fenyő Miklós halála

A Békéscsabai Jókai Színház új vezetése bemutatta a 2026–2027-es évad műsorát

„Nem az én világom” – Váratlanul otthagyták a TV 2 stúdióját

Hihetetlen, hogy mennyi méhfaj él a világon

11 figyelmeztető jel a hálószobában, amikre érdemes figyelni

Hangosnak lenni: önbizalom vagy védőpajzs?

Hírt adott az állatkert az alföldi kistigrisről

Nem véletlen, ha messzire sodor az élet egy friss kutatás szerint

Durva balhé a Séfek séfében: Vomberg Frigyes ultimátumot adott

Fordulóponthoz érkezett Berki Mazsi élete, sokáig érlelődött benne, végül meglépte

Középkori "vámpír" arcát rekonstruálták kutatók


