Íme az új pápa, mostantól Ő a katolikus egyház feje

A rangidős diakónus bíboros a Szent Péter-bazilika erkélyéről bejelentette: Habemus Papam! („Van pápánk!”), majd az új pápa kivonult, és áldását adta Róma városára és a világra.

Csütörtök este, röviddel 18 óra után fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből, ami évszázados hagyomány szerint azt jelenti: a bíborosok megválasztották az új pápát. A rangidős bíboros a Szent Péter-bazilika erkélyén a jól ismert szavakkal jelentette be: Habemus Papam – vagyis van pápánk.

A katolikus egyház új vezetője Robert Francis Prevost lett, aki XIV. Leó néven lép hivatalba.

 

Az új pápa 1955. szeptember 14-én született az Egyesült Államokban, Illinois állam fővárosában, Chicagóban. Papi pályafutását a Szent Ágoston rend tagjaként kezdte, és 1981-ben tette le örökfogadalmát. 1987-ben teológiai doktorátust szerzett, majd 1988-ban Peruba küldték missziós szolgálatra. Ott több vikariátusban is dolgozott, többek között Chulucanasban, Iquitosban és Apurímacban, ahol az ágostonos jelöltek közös képzését irányította.

Tizenegy év dél-amerikai szolgálat után visszatért az Egyesült Államokba, ahol a chicagói Jó Tanács Anyja tartomány, majd később az egész rend általános perjele lett. E minőségében az Ágoston-rend globális vezetéséért és stratégiai irányvonaláért felelt.

Ferenc pápa 2014-ben nevezte ki őt a perui chiclayói egyházmegye apostoli kormányzójává, és ezzel szufári címzetes püspökké emelte. Püspökszentelésére ugyanazon év december 12-én került sor. 2020-ban Callao apostoli kormányzója lett, 2023-ban pedig a Püspöki Dikasztérium prefektusi tisztségét is elnyerte – ez utóbbi szerepében a világ püspökeinek ügyeit koordinálta a Vatikánban.

Mostantól XIV. Leó néven vezeti a több mint egymilliárd hívőt számláló katolikus egyházat.

2025. május 08. 19:14
Szúnyoglárvák vannak az ivóvízben Szakályon, Tolna vármegyében, tilos meginni vagy főzni benne, sőt egyelőre mosakod...
Váratlanul összeesett, edzője kezdte meg az újraélesztést, a mentők folytatták majd a lányt kórházba vitték. Napokig...
Orbán Viktor vasárnapi közösségi oldali bejegyzésében a gyermekvállalás csökkenésének okairól és a magyar kormány cs...
Meghalt egy 45 éves férfi és egy 18 éves fiatal. A fiú gyászoló édesapja szombaton közzétette fia utolsó fotóját, am...
Újabb tömegverekedés volt Szolnokon péntek délután. A környéken élők gázpisztoly durrogását is hallották, nagyon meg...
Boruzs Marcell a játék telefonos applikációjával készült a vetélkedőre.
Mielőbb békére van szükség – hangsúlyozta közösségi oldali videójában a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója.
Hiába próbálták újraéleszteni, már nem lehetett megmenteni az életét.