Elhunyt Roy Ayers

Elhunyt Roy Ayers amerikai zenész, a dzsessz-funk úttörője. A világhírű vibrafonos, lemezproducer és zeneszerző, az Everybody Loves the Sunshine című dal írója kedden, 84 évesen New Yorkban halt meg hosszú betegeskedés után.

A halálhírt Ayers családja tudatta a művész közösségi oldalán - írta a The Guardian.

Roy Ayers 1940-ben született Los Angelesben. Kisgyermekként kezdett zongorázni, a közelben lakó dzsesszzenésztől, Bobby Hutchersontól vett órákat. A Los Angeles-i városi főiskolán zeneelméletet hallgatott, és 1963-ban már meg is jelentette első szólólemezét West Coast Vibes címmel.

Zenekarával, a Roy Ayers Ubiquity-vel alakította ki azt a jellegzetes dzsessz-funk hangzást, amelyet vibrafonjátéka tette teljessé. A különleges, dallamjátszó hangszeren azután kezdett játszani, hogy még ötéves korában találkozott Lionel Hamptonnal, aki az instrumentum megszólaltatásához egy pár ütőt adott neki.

Rendkívül termékeny zenész volt, a hetvenes évek közepéig már több mint egy tucat album volt a háta mögött, és kiérdemelte a neo soul keresztapja elnevezést. Karrierje korai fázisában négy éven át játszott együtt Herbie Mann fuvolással, akivel a Newport Jazz Festivalra is eljutott.


Számos sikerdala volt az Egyesült Királyságban, köztük a Get on Up, a Get on Down, a Heat of the Beat vagy a Don’t Stop the Feeling, ezek valamennyien felkerültek a toplistára. 1973-ban kísérőzenét írt a Coffy című fekete polgárjogi akciófilmhez, amelyben Pam Grier is játszott. A híressé vált filmzenében Dee Dee Bridgewater énekelt, Harry Whitaker pedig zongorázott.

1976-ban jelent meg leghíresebb munkája, az Everybody Loves the Sunshine című dal és nagylemez. A lágy számot, amely a laza nyári napokról szól, a New York-i Electric Lady stúdióban rögzítette, egy forró nyári napon. A dal minden idők egyik leggyakrabban felhasznált dzsesszfelvétele lett, mások mellett Mary J Blige My Life, Common’s Book of Life című száma, és Mos Def Life Is Real-je is tartalmaz elemeket belőle. A népszerű dal hatására Ayers világszerte fesztiválok állandó fellépőjévé vált, már idősen, 2019-ben is színpadra lépett a londoni Maiden Voyage-en.

Ez a dal mindent megváltoztatott számomra, mindig a show-m utolsó száma. Felhasználta saját dalához Dr Dre, Pharrell Williams és mások is, úgy tűnik, minden generációhoz elér. Mindenki szereti a napsütést - Drakulát kivéve

 - fogalmazott egy 2017-es interjúban Roy Ayers.

Forrás: MTI

2025. március 06. 13:02
Véletlenül dobtak le bombákat egy dél-koreai falura, épületek dőltek romba
Legalább tizenöten megsebesültek.
Harmadik napja oltanak egy nagy épülettüzet a perui Limában, videón az összeomlás pillanata
Több száz tűzoltó már harmadik napja küzd egy nagy tűzzel a perui fővárosban, Limában. Áldozatokat, sérülteket még n...
Március 21-én debütál a Példaképek Demcsák Zsuzsával a TV2Play-en
Minden adásban egy országosan elismert szakember életébe nyerhetünk betekintést.
Menczer Tamás: Brüsszel Péter azért mondja, hogy a rezsicsökkentés humbug, mert el akarja törölni!
Menczer Tamás friss videót osztott meg.
Tényfeltáró cikksorozatban mutatja be a Tisza Párt belső életét a Mandiner
Magyar Péter közvetlen környezetének a nyilvánosság elől elzárt titkait tárja a lap hamarosan az olvasói elé.
12 év fegyházat kaphat az erőszak miatt
Nevelőapjától és nagybátyjától is gyereket szült az a 13 éves kislány, akit rokonai többször megerőszakoltak Ilk tel...
A hanyag kéményseprő miatt halt meg a nő
Egy kontár kéményseprő miatt halt meg szén-monoxid-mérgezésben egy nő Gyulán. A szakember mindent rendben talált a l...
Tanárt akart ölni, nem kerül börtönbe
Konyhakéssel akarta megszurkálni a tanárát egy ózdi fiú, csütörtökön ítélték el a gyereket. A fiú azért lett dühös, ...
Öt utas került kórházba az ütközés miatt
Öt utas is kórházba került, miután összeütközött egy busz egy villamossal Óbudán. A hatalmas csattanást egy autó fed...
Drogdílerek nyomában! - Tények Plusz 18.45
Berúgott ajtók, razziák, menekülő rosszfiúk és autós üldözések. További részletek a Tények Pluszban 18.45-kor a TV2-...
family

Halálos baleset történt a 4-es főúton Újfehértónál
Halálos baleset történt a 4-es főúton Újfehértónál
A baleset helyszínén teljes útlezárás van érvényben - írták a police.hu oldalon
Karambol a 4-es főúton Nyíregyházánál - Teljes útzár!
A 262-es és 263-as kilométer között teljes szélességében lezárták a főutat.
Karambol a 4-es főúton Nyíregyházánál - Teljes útzár!
A 262-es és 263-as kilométer között teljes szélességében lezárták a főutat.
Halálos baleset történt a 85-ösön, a szomszédos vármegyében
20:34 - A sofőr meghalt
Felborult egy autó a 84-esen főúton
A tetejére borult egy személyautó a 84-es főút 95-ös kilométerénél, Lövő térségében. A balesethez a sopronkövesdi hivatásos és a völcseji önkéntes tűzoltók érkeztek ki, akik rögzítették, majd áramtalanították a járművet. Az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom - közölte péntek este a katasztrófavédelem.
Felborult egy autó a 84-esen, Lövőnél
A tetejére borult egy személyautó a 84-es főút 95-ös kilométerénél, Lövő térségében. A balesethez a sopronkövesdi hivatásos és a völcseji önkéntes tűzoltók érkeztek ki, akik rögzítették, majd áramtalanították a járművet. Az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom - közölte péntek este a katasztrófavédelem.
Kamion és kisteherautó ütközött össze az 5-ösön, Lajosmizsénél
A 66-os és 65-ös kilométer között félpályán halad a forgalom.
Karambol a kórház közelében Nyíregyházán
Két személygépkocsi ütközött össze a Szent István utcán Nyíregyházán péntek délután. A vétlen autóból egy sérültet kórházba szállítottak. A baleset okát a rendőrség vizsgálja.
Baleset történt a 4-es főúton Kőlaposnál
Egy személy megsérült abban ráfutásos balesetben, ami pénteken délután történt a 4-es főúton Kőlapos közelében. A rendőrség vizsgálja a baleset körülményeit.
Kerékpározás közben telefonált egy nő Egerben, súlyos baleset lett a vége
Az ügyészség vádiratában pénzbüntetés kiszabására tett indítványt.
Baleset történt Zalaegerszegen
Baleset történt Zalaegerszegen a Hock János utca 92-nél péntek délután 4 óra tájt. A helyszíni szemle időtartama 1 órát vesz igénybe. Torlódás és lezárás nincs a helyszínen, de mindenki körültekintően vezessen. 

Csókolózós képpel tudatták: fiatal üzletemberbe szerelmes Gáspár Virág
Csókolózós képpel tudatták: fiatal üzletemberbe szerelmes Gáspár Virág
Szerelmükről adtak bizonyítékot.
Most jött: halálos horrorbaleset történt az M3-ason - helyszíni fotók
Halálos baleset történt kora este az M3 autópálya Budapest felé vezető oldalának 31-es kilométerszelvényében. A rendőrség beszámolója szerint egy 43 éves ukrán sofőr kocsijával hátulról nekiütközött az előtte forgalmi okból lassító 33 éves mogyoródi férfi által vezetett teherautónak, amiben egy 51 éves férfi is utazott.
Most jött: halálos horrorbaleset történt az M3-ason - helyszíni fotók
Halálos baleset történt kora este az M3 autópálya Budapest felé vezető oldalának 31-es kilométerszelvényében. A rendőrség beszámolója szerint egy 43 éves ukrán sofőr kocsijával hátulról nekiütközött az előtte forgalmi okból lassító 33 éves mogyoródi férfi által vezetett teherautónak, amiben egy 51 éves férfi is utazott.
Most derült ki: június óta rákkal küzd a képernyőről eltűnt műsorvezető
Nagyon népszerű arca volt a híradónak.
Baleset történt a 85-ös főúton: a sofőr a helyszínen életét vesztette
A helyszínen életét vesztette a sofőr.
Baleset a Paksi Atomerőműnél: többen is megsérültek!
A rendőrség adott tájékoztatást a történtekről.
Kiderült a titok az Aldi pénztárosairól - ez minden egyes vásárlót érint!
Ez segít alacsonyan tartani az árakat.
Krausz Gábor fotóját máris egy társkeresőn látták viszont
A sztárt egy társkeresőn találták meg.
"41 éves vagyok, és hozzámentem a legjobb barátom iskolás fiához – ő 16 éves"
Legjobb barátja fiához ment feleségül egy 41 éves nő és állítja, ez legális.
Még csak 15 éves, de meseszép: Jázmin lehet Palvin Barbi utódja
Kifutóról álmodik.