2026. február 03. kedd, Balázs
0°C Budapest

Hibát észleltek a NASA-nál: veszélybe került az űrhajósok indulása

Hibát észleltek a NASA-nál: veszélybe került az űrhajósok indulása
Kérdéses az első, emberes Hold-misszió időpontja.
2026. február 03., kedd 20:17
Vágólapra másolva!

Komoly problémát tapasztaltak a NASA szakemberei hétfőn: üzemanyag-szivárgás jelent meg az Artemis-program holdrakétáján, miközben már zajlott a gyakorló visszaszámlálás a floridai Kennedy Űrközpontban – számolt be kedden a PhysOrg.

Ahogy korábban megírtuk, új fejezet nyílik az űrkutatás történetében: az Artemis-program következő állomásaként négy űrhajós indulhat útnak a Hold felé, messzebb a Földtől, mint bárki korábban. Február másodikán azonban váratlan hiba keletkezett: a közel 100 méter magas rakétát több mint 2,6 millió liter szuperhideg hidrogénnel és oxigénnel kezdték feltölteni, ám rövid időn belül hidrogén halmozódott fel a jármű alsó részén. A mérnökök kétszer is kénytelenek voltak leállítani a műveletet, miközben a korábbi – már egyszer kudarcot vallott – megoldásokat próbálták újra alkalmazni.

A NASA-nak fájdalmasan ismerős a helyzet: hasonló szivárgások három éve is hónapokra elhalasztották az első tesztrepülést.

A küldetésre kijelölt négy űrhajós – három amerikai és egy kanadai – Houstonból figyelte az eseményeket. Már több mint egy hete karanténban várják, hogy zöld utat kap-e a történelmi repülés.

A NASA legjobb forgatókönyve szerint vasárnap indulhatnának, de ha február 11-ig nem sikerül megoldani a problémákat, a start márciusra csúszik. Az indítási ablak amúgy is szűk, a rendkívüli hideg már két napot elvett a februári lehetőségekből.

A közel tíznapos küldetés során az űrhajósok megkerülnék a Holdat, átrepülnének annak túloldala felett, majd visszatérnének a Földre: a cél az életfenntartó rendszerek tesztelése.

Ez lenne az első emberes Hold-misszió az Apollo-korszak óta. Az Artemis-program hosszú távon tartós emberi jelenlétet tervez égi kísérőnkön, de most egy újabb technikai hiba írhatja át a menetrendet.

A nyitókép illusztráció: Shutterstock
 

 

+Ez is érdekelheti

+Címoldalról ajánljuk