Minden jogosult maximális nyugdíjprémiumot kap novemberben

Minden jogosult, 2,5 millió nyugdíjban vagy nyugdíjszerű ellátásban részesülő ember maximális, 80 ezer forintos nyugdíjprémiumot kap novemberben a megemelt összegű ellátása mellett - közölte a családokért felelős tárca nélküli miniszter Budapesten hétfőn, az Idősek Tanácsának ülése után.

Novák Katalin hangsúlyozta, hogy ez 200 milliárdnyi többletbevételt jelent az érintetteknek.

Még a legalacsonyabb összegű nyugdíjban részesülők is jogosultak a 80 ezer forintos nyugdíjprémiumra. Egy átlagos nyugdíjat kapó ember nagyjából 100 ezer forint többletbevételre számíthat novemberben, hiszen nyugdíj-kiegészítést is fizetnek - hangsúlyozta a miniszter.

Elmondta, kettős vállalásuknak feleltek meg. Egyrészt azt ígérték, hogy megőrzik a nyugdíjak vásárlóértékét, másrészt azt tűzték ki célul, hogy a gazdaság növekvő teljesítményéből minél többet érezzenek a nyugdíjasok.

Az első vállalást azzal tudták teljesíteni, hogy a nyugdíjak emelése mindig követi az inflációt. Az elmúlt évtizedben nominálisan 44,7 százalékkal, vásárlóértéken pedig 10 százalékkal nőtt az ellátások összege - közölte. Megjegyezte, kiegészítő nyugdíjemelést is adnak idén.

A másik vállalással kapcsolatban jelezte: nyugdíjprémiumot fizetnek, amely minden eddiginél magasabb lesz.


Felidézte, hogy tavaly a koronavírus-járvány gazdasági hatásai miatt nem tudtak nyugdíjprémiumot adni, korábban viszont már háromszor biztosították a juttatást, amelynek maximális összege 2017-ben 12 ezer, 2018-ban 18 ezer, 2019-ben pedig 22 ezer forint volt.

Novák Katalin kitért rá: vállalták a baloldali kormányok által megszüntetett tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítését. Idén már adtak egyhetit a juttatásból, jövőre pedig legalább kéthetit fizetnek, de akár három- vagy négyheti összeg is elképzelhető - közölte.

Kijelentette, a baloldal 2009-ben azért vezette be a nyugdíjprémiumot, hogy az ellátás "sebtapaszként" szolgáljon a tizenharmadik havi nyugdíj megszüntetése után. A baloldal azonban soha nem fizetett nyugdíjprémiumot, mert a gazdasági teljesítmény sosem volt olyan, hogy ezt lehetővé tette volna - hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve: nyugdíjprémium akkor esedékes, ha a gazdasági növekedés meghaladja a 3,5 százalékot.

A polgári kormány úgy ad nyugdíjprémiumot, hogy a tizenharmadik havi nyugdíjat is biztosítja, tehát nem helyettesíti egymást a két juttatás - mondta.

Novák Katalin arra is rámutatott, hogy míg a baloldal mind a tizenharmadik havi nyugdíjat, mind a nyugdíjprémiumot csupán az öregségi nyugdíjasoknak szánta, a mostani kabinet a nyugdíjszerű ellátásban részesülőkre is kiterjesztette a szabályozást.

 

Elmondta, két új taggal bővült az Idősek Tanácsa, miután az elmúlt két évben szomorú veszteségek érték a testületet. Mészáros József, a Magyar Államkincstár korábbi vezetője, valamint a református egyház képviseletében Gyügyei Attila került be a grémiumba - jelentette be a miniszter, jelezve, hogy a hétfői találkozó apropóját az október 1-jén tartott idősek világnapja adta.

Novák Katalin közölte, hogy kitüntetést alapítanak a tavasszal elhunyt Monspart Sarolta, a tájfutás világbajnoka, a nemzet sportolója, az Idősek Tanácsának tagja tiszteletére. A Monspart Sarolta az idősekért díjat évente három olyan ember kaphatja majd meg, aki az idősek érdekében dolgozik. Az 500 ezer forinttal járó elismerést idén ősszel adják át először.

A miniszter az Idősek Tanácsának nevében felhívta a figyelmet a koronavírus elleni védőoltás fontosságára.

MTI/Fotók: MTI/Máthé Zoltán

2021. október 04. 17:37
A Békemenet sikeresebb és Orbán Viktor mondanivalója népszerűbb volt, mint kihívójáé – ismertette legújabb felmérésé...
Magyarországon a kormány egyedülálló családtámogatási rendszert épített ki az elmúlt években, több mint harmincféle ...
Fontos látogatáson vesz részt a magyar miniszterelnök hétfőn. Orbán Viktor XIV. Leó pápával és Giorgia Meloni olasz ...
Ha az Európai Unió Putyin letartóztatásáról beszél, azzal nem lehet véget vetni az orosz–ukrán háborúnak. Területi e...
Azt már megszokhattuk, hogy a Megasztár mindig egy új fokozatra kapcsol az élő adásokkal, ugyanis már a tehetségkuta...
family
Beköltöztek a Megasztár új lakói a Megaházba, ezzel hivatalosan is elkezdődött az idei nagy kaland. Egy ház, tizenhá...
family
Vámpírok, akcióhősök és rengeteg zombi lepte el Santiago utcáit, idén is megrendezték a zombi sétát. A résztvevők lá...
Varázslóknak és boszorkányoknak öltöztek, így kedvezményesen mehettek be a látogatók a Gyöngyösi Állatkert elő Hallo...
A kötelező sorkatonaság bevezetéséről beszél a Tisza párt, miután kiderültek terveik a nyugdíjak megadóztatásáról, a...