Ingyenes anyajegyszűréssel várják a fesztiválozókat

Ingyenes dermatoszkópos anyajegyszűréssel várja a Szigetre látogatókat a Magyar Dermatológiai Társulat (MDT); a szakorvosok a fesztivál ideje alatt a "Keresd a rút kiskacsát" kampány keretében végeznek szűréseket és a hatékony és helyes önvizsgálat módszerére is megtanítják az érdeklődőket.

Az MDT csütörtöki közleményében emlékeztetnek arra, hogy a bőrdaganatok közül a melanoma az egyik legveszélyesebb és már fiatal korban is előfordulhat, ugyanakkor időben felfedezve jól kezelhető.

Magyarországon évente több mint 2500 embernél diagnosztizálnak melanomát, sokuknál már későn: a betegség szövődményeiben évente mintegy négyszázan halnak meg. Háromból egy melanomás beteg legalább egy évet vár, mire a gyanús bőrelváltozásával orvoshoz fordul.

Egy hazai kutatás szerint a betegségben érintett emberek - a rendszeres felvilágosító kampányok ellenére - sem tudták pontosan, hogy milyen gyanús bőrelváltozásokkal szükséges szakorvoshoz fordulni, és még a melanomával diagnosztizált betegek 38 százaléka sincs tisztában azzal, hogy veszélyes betegségről van szó.


A melanomás esetek kialakulásának túlnyomó többségéért az UV-sugárzás felelős, így az egész napos szabad ég alatti szórakozás még inkább szükségessé teszi a napfény elleni védekezést.

Ha dél és 3 óra között az árnyékba vonulás nem megoldható, akkor a kétóránként alkalmazott magas faktorszámú naptej, az arcot árnyékoló kalap vagy sapka, illetve a teljes testet takaró, jól szellőző ruházat viselése elengedhetetlen - hívják fel a figyelmet.

A díjmentes anyajegyszűrés minden nap 16-20 óra között érhető el a Civil szigeten.

Forrás: MTI/ Címlapfotó: Magyar Dermatológiai Társulat hivatalos Facebook-oldala

2023. augusztus 10. 19:03
Súlyos szexuális erőszak áldozatai lettek magyar turisták Szicílián: a cataniai rendőrség három, 21, 22 és 24 éves m...
Még 2 nap Kötcséig – írta pénteki bejegyzésében a miniszterelnök, melyben Orbán Viktor kitért a rendkívül népszerű O...
Az ukrán elnök szerint a Barátság kőolajvezeték lövése szankció hazánk és Szlovákia ellen – írta meg pénteken a Mand...
Az Európába irányuló féktelen migráció súlyos veszély – emelte ki közösségi oldalán a Külgazdasági és Külügyminiszté...
Életének 76. évében meghalt Kásler Miklós Széchenyi-díjas egyetemi tanár, aki egész életében végig dolgozott, és tud...
Az aktív színpadi élet és a sok mozgással járó fellépések miatt ízületi problémákkal kellett szembenéznie. A folyama...
family
ÉJJEL ÉRKEZETT - Késett a gépe. Ám a legfanatikusabb rajongók mindvégig kitartottak. Több ezren kíváncsiak rá, a köz...
family
Baleset, kiborulás, könnyek és káosz, az Ázsia Expressz versenyzői elérkeztek a holtpontra. Volt, aki a hátizsák súl...
family
GYILKOSSÁG - Istennek hitte magát, halálra szúrta édesanyját egy férfi Soroksáron, az ablakban állt a nő, amikor fia...
Izgalom, várakozás és egy megható találkozás. A Hegyi doktort őszintén meglepte, hogy mennyi rajongója van Magyarors...
family