
Kiemelten razziát tart a rendőrség az utakon
"Amikor a természeti környezetet bolygatjuk, leromboljuk, és a vírusok, baktériumok életterét szűkítjük, akkor azt a bajt idézhetjük elő, hogy a korábbi zárt közösségükből kitörve beláthatatlan károkat okozhatnak" - mondta Áder János a vasárnapig tartó rendezvényen.
Az immár hetedik alkalommal megszervezett fesztivál idei kiemelt témája: az érzékeny bolygó. Az államfő a Gödöllői Királyi Kastély udvarán újságírók előtt kiemelte, hogy a fesztiválra évről-évre egyre több kiállító érkezik, a program egyre gazdagabb.
"Itt a felnőttek és a gyerekek egyaránt tanulhatnak a természetről és környezetünkről. Egy ilyen rendezvény információt ad, kíváncsivá tesz, kielégíti a legkisebbek tudásszomját és felkelti az érdeklődésüket, hogy utána például megnézzenek egy Attenborough-filmet" - fogalmazott a köztársasági elnök.

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
A fesztivál filmes része a 95 éves világhírű brit természettudós és dokumentumfilmes, Sir David Attenborough munkája előtt tiszteleg. A két filmszemle vetítési programját róla nevezték el, és két filmjét vetítik le többször is: az Attenborough - egy vadregényes élet, valamint az Attenborough csodálatos világa című alkotást.
Áder János üdvözölte, hogy a fesztiválon a népművészek és a nemzeti parkok termelői is megjelennek termékeikkel. Hozzáfűzte: az adott terület védelme és mellette a felelős gazdálkodás nem összeegyeztethetetlen.
Az államfő - kíséretében Rácz Andrással, az agrártárca környezetügyért felelős államtitkárával és Kátai Róbert főszervezővel - sétát tett a kastély környékén berendezkedett fesztivál sátrainál. Találkozott diákokkal, tanárokkal, termelőkkel, a nemzeti parkok képviselőivel. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület standján beszámolót hallgatott meg a veszélyeztetett madarakat védő programokról, bemutatták neki a mindegy harminc vadon élő faj lábnyomát felismerni képes applikációt.

Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
A köztársasági elnök megtekintette a Trash Art Magyarország állatszobrait (például a sörösdobozokból készült medvét és az autógumikból összeállított pulit) is.
A vasárnapig tartó Nemzetközi Természet- és Környezetvédelmi Fesztiválon mintegy száz filmet nézhetnek meg ingyenesen az érdeklődők.
A koronavírus-járvány miatt a tavalyhoz hasonlóan májusról szeptemberre halasztott fesztivál keretében idén is két filmszemlét tartanak: a tágabb nemzetközi seregszemle mellett a Kárpát-medence értékeinek bemutatására fókuszáló mustrát is. A fesztivál célja, hogy a természettel kapcsolatos filmalkotásokon keresztül hívja fel a társadalom figyelmét a világ, és ezen belül Európa és a Kárpát-medence természeti értékeire, szépségeire, környezetünk védelmére, valamint a biodiverzitás fenntartásának fontosságára.
A filmfesztiválra idén csaknem kétezer nevezés érkezett a világ minden tájáról; a díjátadó gálát szombaton tartják. Az érdeklődők szabadtéri fotókiállításokat is megtekinthetnek.
MTI

Kiemelten razziát tart a rendőrség az utakon

Brutálisan kivégezte anyját, miután hazament egy fesztiválról

Látványos együttállás lesz látható június elején

Sietett a postás, két gyorshajtás követett el egy napon

Leszakadt egy repülő ajtaja felszálláskor Nyíregyházán, nyilatkozott egy utas

Videón, ahogy egy autó szélvédőjére csapódik egy motoros Csongrádban

Busz ütött el egy nőt Hatvanban

Baltával támadt a 18 éves őrjöngő a futárra Újbudán

Saját bajtársuk életéért küzdöttek a mentők: vezetés közben lett rosszul

Kisgyereket és édesanyját gázolt el egy ittas autós Győrben

Szexuális erőszak, bántalmazások – gyermeknevelőkre csapott le a rendőrség

Több lövés is eldördült, kések villantak Csepelen