
Rengeteg pénzt spórolnak meg az autósok a védett árú üzemanyaggal
A CPAC Hungary-re látogató konzervatív amerikai politikai kommentátor, Ben Shapiro exkluzív interjút készített Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel. Az ukrajnai háborúról, az amerikai szerepvállalásról és az európai háborúpárti törekvésekről szóló beszélgetés során Orbán számos olyan kijelentést tett, amelyek szembemennek a nyugati fősodorral.
Mindenkinek be kell látnia: ezt a háborút nem lehet megnyerni a lövészárkokban”
– fogalmazott a kormányfő.
Orbán Viktor gyakorlatilag ezzel a mondattal hűtötte le a nyugati optimizmust az orosz–ukrán konfliktus ügyében. Szerinte a háború katonai eszközökkel nem zárható le, csakis diplomáciai úton, de ehhez előbb be kellene ismerni a valóságot – amire sem az ukrán, sem az orosz, sem az európai vezetés nem hajlandó.
Egyetlen kivételként említette az Egyesült Államok elnökét:
Az egyetlen ember, aki nem hisz abban, hogy ezt a háborút meg lehet nyerni, az az Egyesült Államok elnöke: Donald Trump.”
Orbán Viktor szerint a békéhez vezető út nem Ukrajnán keresztül vezet, hanem Washington és Moszkva párbeszédén múlik. Úgy látja, hogy egy valódi tűzszünet és politikai rendezés csak az amerikai–orosz tárgyalások révén születhet meg:
A békét csakis az amerikaiak tudják létrehozni az oroszokkal folytatott megbeszélések útján. Ez a kulcs”
– mondta.
„A legnagyobb probléma, hogy egyedül az amerikai elnök ismerte fel: értelmetlen a győzelemről álmodozni” – fűzte hozzá.
Orbán szerint ez a nyugati stratégiai kudarc gyökere: míg az amerikai vezetés – legalább részben – már hajlana a háború befejezésére, addig az európai elit továbbra is a harctéri megoldásban bíznak, és ezzel Ukrajnát is a végsőkig való harcra buzdítják.
Az európaiak nem támogatják az amerikai elnök békekezdeményezését. Sőt, vissza akarják rángatni őt a háborúpárti álláspontra”
– jelezte az interjúban.
Orbán Viktor szerint ez a valódi nyugati törésvonal: míg Washington már keresi a háború lezárásának lehetőségét, Brüsszel még mindig a harcot, Oroszország legyűrését tekinti egyedüli megoldásnak.
A legfontosabb dolog, hogy a Nyugat egységesen támogassa az amerikai elnököt – ez hozhatná el a békét”
– jelentette ki Orbán.
A miniszterelnök szerint ma még a legfontosabb mondatot sem mondták ki ténylegesen:
Nincs megoldás a háborúra a frontvonalakon. Ezért tűzszünetre van szükség.
Ám hiába születnek időnként ilyen kijelentések, senki nem gondolja őket komolyan – sem Moszkva, sem Kijev, sem Brüsszel. Orbán szavai szerint:
A valóságban az oroszok el akarják érni az általuk kiszemelt négy régió határait. Az ukránok pedig abban reménykednek, hogy ha folytatják a háborút, még több pénzt, fegyvert, technológiát és újjáépítési támogatást kapnak Európától és talán Amerikától is.
Végül egy olyan politikai filozófiát is megosztott, amelyet ritkán hallani nyugati vezetőktől:
A politikában nem szabad túl sok lépést előre tervezni. Néha csak a legfontosabb célt kell nézni. Közelítsd meg, aztán majd meglátjuk, hogyan alakul tovább.
Ez a mondat jól összefoglalja Orbán hozzáállását a világpolitikához: pragmatizmus, erőviszonyok felismerése, és a túlzott idealizmus elutasítása.
A beszélgetés első része angol nyelven alább megtekinthető:
Forrás: Mandiner

Rengeteg pénzt spórolnak meg az autósok a védett árú üzemanyaggal

Tarr Zoltán megerősítette: a Tisza rákényszerítené a MOL-t az orosz olajról való leválásra

Volt tiszás az egykori pártjáról: a Tisza belső vezetői köre megcsalja és átveri a támogatói közösségét

Szijjártó: a németek nyíltan megfenyegették Magyarországot az ukrán olajblokáddal kapcsolatos álláspontja miatt

Szijjártó Péter: A német külügyminiszter nyíltan megfenyegette Magyarországot

Orbán Viktor: Hiába tagad a Tisza, azt csinálnák kormányon, amit Zelenszkij parancsol

Szijjártó: az ukránok hülyének néznek minket, de mi nem hülyék vagyunk, hanem magyarok

Kiszivárgott egy hangfelvétel: Brüsszel egyértelműen Kijevet támogatja a Barátság kőolajvezeték ügyében

Menczer: a Tiszának az ukrán kék-sárga, nekünk a piros-fehér-zöld

Szijjártó: az ukránok nem hajlandók tárgyalni, Brüsszelben sem az olajblokád ügyében

Minden idők legnagyobb Békemenete állt ki az Orbán-kormány mellett

Magyar Péter már a liberális sajtó szerint sem kötötte le a híveit