Szalay-Bobrovniczky Kristóf: ukrán lejárató kampány zajlik Magyarország ellen

Egy Magyarország ellen zajló lejárató kampány tanúi vagyunk; ez nem ért véget, ez folytatódik - jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának pénteki ülésén. Közölte azt is, hogy a magyar biztonsági szervek vizsgálatokat folytatnak ezzel kapcsolatban, ennek egyik kiemelt eleme a volt vezérkarfőnök tevékenységének és kapcsolatrendszerének feltárása.

Ennek a Magyarországgal szembeni lejárató kampánynak célja van: a Voks 2025-tel kapcsolatos zavarkeltés és a véleménynyilvánítás elbizonytalanítása, illetve a magyar kormány hitelének és szavahihetőségének aláásása - fogalmazott a miniszter a bizottsági meghallgatáson, amelynek egyetlen napirendi pontja "a volt vezérkarfőnök által a NATO-ban képviselt álláspontról" szóló tájékoztató volt.

Kérdésre válaszolva a tárcavezető elmondta: sokkal korábban felmerült már a gyanú, hogy az előző vezérkarfőnök a "mandátumában szereplő, elvárható nyilatkozatait nem tette meg", miközben Ukrajna-párti kijelentései voltak, ezért ő a felmentését megelőző időben írásban figyelmeztette Ruszin-Szendi Romuluszt.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf kijelentette: az ügyben "biztosan és kitapinthatóan helytelenül járt el" a korábbi vezérkarfőnök.

A miniszter kérdésre válaszolva jelezte: kikérték az uniós és NATO-szervektől az érintett jegyzőkönyveket, hanganyagokat, azok megérkeztek, az eredményekről tájékoztatták az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságát, és a teljes anyag ismeretében vizsgálják meg, , "a jog előtt mennyire áll meg a kijelentés", hogy Ruszin-Szendi Romulusz nem képviselte a magyar kormány háborúellenes álláspontját és nem hívta fel partnerei figyelmét az ukrajnai konfliktus eszkalációjának veszélyére.

A miniszter hangsúlyozta: az eset a jelentési kötelezettség elmulasztása és más kérdések kontextusukban vizsgálandóak, hiszen múlt csütörtökön egy illegális módon készült, "kiforgatott, manipulált", "lopott hangfelvételt" tárt a nyilvánosság elé Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, megtámadva a hadvezetést és a honvédséget.


Ez a magyar kormányról "egy hamis narratívát" terjesztett, másnap pedig Ukrajnában megalapozatlan vádakkal, szokatlan módon szinte azonnal nagy médianyilvánosságot kapó titkosszolgálati akció indult, ami miatt "a helyzet lényegesen megváltozott", és további eszkaláció várható - fogalmazott.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf megemlítette, a két szál úgy ér össze, hogy a volt vezérkarfőnök korábban nyilatkozott arról, hogy kapcsolatot ápol ukrán katonai vezetőkkel. Ezen a láncon keresztül jól detektálható, hogy miképpen ér össze egy ellenzéki párt akciója és egy Ukrajnából irányított, politikai motivációjú titkosszolgálati akció - jelentette ki a miniszter.

Felhívta a figyelmet arra: a vezérkarfőnöké "bizalmi pozíció", ezért nyilatkozatainak kiemelt jelentősége van.

Ez egy békepárti kormány, amit ezzel a mandátummal választottak meg 2022-ben, a háború kitörése után - jelentette ki a miniszter, hangsúlyozva, hogy a kabinet minden lehetséges fórumon az azonnali tűzszünet és a béketárgyalások megkezdése mellett állt ki, fegyvert, halált okozó eszközt nem szállított Ukrajnába és erre szólított fel mindenki más érintettet is.

Hangsúlyozta: a 2016-ban indult haderőfejlesztés célja, hogy a békejellegű tevékenységek - így a határ- és árvízvédelem - háttérbe szorításával alakítsák át a honvédséget, a katonai tevékenységekre koncentrálva, mivel erős, jól felfegyverzett és kiképzett haderőre van szükség a béke érdekében.

Kérdésre válaszolva azt közölte: Ruszin-Szendi Romulusznak "semmilyen mandátuma nem volt", hogy katonaként politikai vezetőkkel tárgyaljon Ukrajnában.


A vizsgálat irányairól szólva elmondta: a volt vezérkarfőnök a NATO-üléseken nem képviselte a háború további eszkalációjának megelőzését sürgető magyar álláspontot, és az Európai Unió vezérkarfőnökeinek találkozóján nem szólalt fel, pedig a kormány határozottan ellenezte az EU ukrajnai kiképző misszióját.

Az a kérdés, hogy Ukrajnát beerőltessék az Európai Unióba a magyar emberek érdeke ellen, olyan hihetetlen érdekeket mozdít meg a brüsszeli elit és Ukrajna részéről, amelyek mindent felülíró érdekként jelennek meg. És az a politikai erő, amelyik azon mesterkedik, hogy ezt a kormányt gyengítse vagy végsősoron leváltsa, nyilvánvalóan ennek a politikai nyomásnak a szolgálatába szegődött - jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf.

A miniszter párhuzamot vont a volt vezérkarfőnök és Kollár Kinga, a Tisza Párt európai parlamenti képviselőjének szavai között, és azt hangsúlyozta: ebben az ügyben a brüsszeli elit és Ukrajna "mérhetetlen nagy érdekei" állnak szemben a magyar emberek érdekeivel.

Kósa Lajos, a bizottság fideszes elnöke az eseményt követő sajtótájékoztatón jelezte: a testület a nap folyamán határozatban kérte fel a honvédelmi minisztert, hogy az ügyben folytatott vizsgálat lezárulta után adjon részletes tájékoztatást annak érdekében, hogy megállapítsák, milyen büntető- vagy más jogi következményei vannak a volt vezérkarfőnök általa példátlannak nevezett magatartásának.

Szalay-Bobrovniczky Kristóf pedig azt közölte: arról, hogy helytelenül járt el Ruszin-Szendi Romulusz, "vitathatatlan bizonyítékok" állnak rendelkezésre, hiszen "precíz jegyzőkönyvi adatok" mutatják, mit mondott és mit nem "a bukott vezérkarfőnök".

MTI

2025. május 16. 15:18
Kitiltották az országból az ukrán ügynököt, aki Magyar Péter ukrán kapcsolatait segíti
Tseber Roland beutazási és tartózkodási tilalom alatt áll Magyarországon – erősítette meg a Kormányzati Tájékoztatás...
Orbán Viktor: Példátlan! Egy nem NATO-tag titkosszolgálati akciót hajt végre egy NATO-tagállammal szemben
Péntek délelőtt Orbán Viktor is Albániába utazott az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójára.
Menczer: ha Brüsszel leválasztja Európát az orosz energiáról, akkor vége a rezsicsökkentésnek
A Voks 2025 során mindenkire szükség van – hangsúlyozta videójában a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója pénteken.
Szijjártó: a kormány nem engedi, hogy Brüsszel tönkretegye a magyar gazdákat
A kormány nem fogja engedni azt, hogy Brüsszel bármilyen nemzetközi lépéssel tönkretegye a magyar mezőgazdaságot, a ...
Bírálta Magyarországot Ukrajna EU-nagykövete, szerinte nem kell rendezni a nemzeti kisebbségek ügyeit
Vsevolod Chentsov semmi sem írja elő, hogy a nemzeti kisebbségek minden ügyét meg kellene oldani az uniós csatlakozá...
Napló: brutális fejlemények
Drámai történetek, exkluzív interjúk, döbbenetes oknyomozó riportok! Gőzerővel készül a TV2 ikonikus riportmagazinja...
family
De sukár vagy!
Díszes szoknyák, cigány muzsika, mezítlábas modellek és egy nap, amikor a kifutón nemcsak a legújabb trendek kerülte...
family
Minden csak nézőpont kérdése!
Vannak tárgyak, amelyek első ránézésre csak szépek és vannak, amelyek idővel igazi kincsekké válnak. A művészet vilá...
family
Gyárfás Tamás bevonult a börtönbe
Péntek reggel teljes titokban bevonult a Váci börtönbe, majd sajtóértesülések szerint már ki is került onnan. A Kecs...
family
Tények teljes adás, 2025. május 16., péntek
BÜNTETÉS - Bevonult a börtönbe péntek délelőtt Gyárfás Tamás. A korábbi médiavállalkozónak hét évet kell a rácsok mö...

Keresztbe fordult egy gépkocsi az M85-ösön Rábapatonánál
Keresztbe fordult egy gépkocsi az M85-ösön Rábapatonánál
A tűzoltók riasztották a forgalmi akadályhoz.
Baleset okoz fennakadást az M3-as autópályán, egyelőre áll a forgalom!
Több autó ütközött össze az érintett szakaszon.
Baleset okoz fennakadást az M3-as autópályán, egyelőre áll a forgalom!
Több autó ütközött össze az érintett szakaszon.
Két autó rohant egymásba Mosonmagyaróváron - Mentő is a helyszínen
Egy sávon halad a forgalom az Ostermayer utca érintett szakaszán.
Drónnal ütközött az útellenőr az M1-esen
Április 12-én, szombaton délután különös baleset történt az M1-es autópálya 158-as kilométerénél, a Lajta pihenő lehajtójánál. Egy, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kezelésében lévő drón gyakorlórepülés közben – egyelőre tisztázatlan okból – nekiütközött az MKIF autópályakezelő útellenőrző járművének, egy Mercedes Sprinter típusú kisbusznak.
Szokatlan baleset az autópályán: drónnal ütközött az útellenőr
Drónnal ütközött egy útellenőr az M1-es autópályán még szombaton. A szokatlan balesetről részletek derültek ki.
Képeken a megrázó baleset helyszíne, a mentők már csak a halál beálltát tudták megállapítani
Lesodródott és fának csapódott egy autó Csengelénél.
Pótkocsis teherautó fekszik keresztbe ezen a borsodi úton – A gázolaj is folyik, teljes útzár van!
Rendőrségi és tűzoltó egységek is a helyszínre vonultak. A baleset miatt teljes útlezárás van érvényben a helyszínelés idejére. Kiömlött gázolajat takarítanak.
Mentőhelikopter is érkezett a szabadbattyáni balesethez – válaszolt az OMSZ
Közlekedési balesetet szenvedett Szabadbattyán egyik szociális munkatársa. Az OMSZ is megszólalt a sérült állapotáról!
Megrázó fotók készültek a halálos tragédia helyszínén
Hiába vonultak nagy erőkkel a helyszínre a hivatásos szervek, a sofőr életét nem tudták megmenteni.
Mentőhelikopter is érkezett a hajdú-bihari balesethez!
Csütörtök délután riasztották a hatóságokat. A balesethez mentőhelikopter is érkezett.

Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, olyan megalázó kijelentés hangzott el Sebestyén Balázs műsorában
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, olyan megalázó kijelentés hangzott el Sebestyén Balázs műsorában
Ismért törvényt sértett a Rádió 1.
Húsvétra már kiadták az országos riasztást, ezt nem láttuk jönni
Csütörtöktől folyamatosan romlani fog pár napig az időjárás.
Húsvétra már kiadták az országos riasztást, ezt nem láttuk jönni
Csütörtöktől folyamatosan romlani fog pár napig az időjárás.
Hányas házszám alatt élsz? Ezt üzeni otthonod titkos energiájáról
A házszámnak - mint minden számnak - fontos üzenete van.
Barbra Streisand férje kifecsegte a hálószobatitkaikat
James Brolin közel 30 éve él boldog házasságban híres feleségével. Barbra Streisand férje most végre elárulta a hosszú kapcsolatuk titkát...
Most kaptuk: szalagkorlátnak ütközött egy gépkocsi - torlódásra lehet számítani!
A tűzoltók már intézkedtek.
Ennyire rosszul megy a szekér? Meghan Markle már megint Katalin hercegnét utánozza
Meghan sokak szerint minden pénzzé akar tenni.
Megtuduk, mit eszik valójában húsvétkor Borbás Marcsi
Húsmentes fogás, bárány és mézes krémes. Ezt a menüt készíti húsvétra Borbás Marcsi.
Most jött a hír, ismét kórházba került Sallai Nóra
A színésznőt ugyanott kezelik, ahol korábban.
Farm VIP: Kiderült, mit kezd Leo a nyereménnyel, még egy luxusutazásra is futja belőle
Szerda este óriási véghajrában nyerte meg az ötödik évadot.