2025. október 31. péntek, Farkas
14°C Budapest

Egyetlen agyi vizsgálat után kimutatható lesz a demencia

Forradalmi siker lehet az új, mesterséges intelligencia az egészségügyben. A tudósok már tesztelik a rendszert.
Tenyek.hu
2021. augusztus 10., kedd 13:59
Vágólapra másolva!

Az innovatív technológia képes lesz annak megjósolására, hogy egy személy állapota évekig stabil marad-e, vagy azonnali kezelést igényel.

A tudomány jelenlegi állása szerint számtalan vizsgálat szükségesahhoz, hogy valakit hivatalosan is demensnek tituláljanak, azonban a mesterséges intelligenciával lényegesen felgyorsítható a folyamat. Ennek tükrében az időben diagnosztizált személyek egészségi állapota javulhat, mivel már a betegség korai szakaszában kezelhetővé válnak.

"Ha idejében beavatkozunk, akkor a kezeléseknek is korábban láthatunk hozzá, vagyis lelassíthatjuk a betegség súlyosbodását, amivel elkerülhetjük a további szövődvémenyeket. Így a tünetek sokkal később jelentkeznek csak, vagy egyáltalán nem fordulnak elő a jövőben" - mesélte a Cambridge-i Egyetem professzora, Zoe Kourtzi a BBC News-nak.


A rendszer lényegében úgy működik, hogy elvégeznek egy agyszkennelést a páciensen, majd a kapott képet a mesterséges intelligencia aprólékosan összehasonlítja több ezer demenciában szenvedő beteg eredményével és a hozzájuk kapcsolódó orvosi feljegyzésekkel.

A technológia olyan mintákat vesz figyelembe, ami még a hozzáértő neurológusok figyelmét is elkerülné a precizitása miatt.

A tudósok jelenleg azt tesztelik az Egyesült Királyságban, hogy a rendszer működhet-e klinikai környezetben, a hagyományos diagnosztikai módszerek mellett. Csak az első évben várhatóan körülbelül 500 beteg vesz részt a programban.

+Ez is érdekelheti

+Címoldalról ajánljuk