A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség hétfőn azt közölte az MTI-vel, még 2013-ban egy OKJ-s szakképesítéshez kapcsolódó vizsgabizottsági elnöki tisztet betöltő nő Zuglóban megkeresett egy vegyeskereskedést üzemeltető férfit, akiről tudta, hogy a bolt üzemeltetéshez szükséges eladói képesítéssel nem rendlkezik; felajánlotta neki, hogy készpénz ellenében képesítést igazoló bizonyítványt szerez neki, s ezt a férfi el is fogadta.
Ezután egy - ismeretlenül maradt - ember a kereskedelmi záróvizsgán a vesztegető férfi helyett, annak személyi okmányaival levizsgázott, majd a nő az OKJ-s tanfolyam elvégzését igazoló bizonyítványt állított ki és azt eljuttatta a férfihez, aki 160 ezer forintot fizetett ezért.
A Fővárosi Törvényszék 2020. december 3-án kihirdetett ítéletével a vesztegető férfit bűnösnek mondta ki felbujtóként elkövetett, közfeladati helyzettel visszaélés és vesztegetés bűntettében, valamint felbujtóként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettében, amelyért mindösszesen 30 ezer forint pénzbüntetéssel sújtotta. A nőt bűnösnek mondta ki a törvényszék közfeladati helyzettel visszaélés bűntettében, vesztegetés elfogadása, valamint közokirat-hamisítás bűntettében, amelyért halmazati büntetésül 4 év próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre, 150 ezer forint pénzbüntetésre ítélte.
A nőt örökre eltiltották a vizsgáztatói foglalkozás gyakorlásától és 160 ezer forint összegre vagyonelkobzást is elrendeltek nála.
A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség a Fővárosi Ítélőtáblához benyújtott indítványával kezdeményezte, hogy a bíróság állapítsa meg, miszerint a vizsgabizottság elnökeként eljáró nő hivatalos személy volt, a szakminiszter felhatalmazása alapján közhatalmi feladatot látott el, így hivatalos személyként kért és kapott vesztegetési pénzt, illetve hamisított közokiratot.
A Fővárosi Ítélőtábla idén októberben hozott másodfokú ítéletével az elsőrendű vádlott bűncselekményeit hivatali vesztegetés bűntettének és bűnsegédként elkövetett közokirat-hamisítás bűntettének, míg a másodrendű vádlott - mint hivatalos személy - bűncselekményeit hivatali vesztegetés elfogadása bűntettének és közokirat-hamisítás bűntettének minősítette.
A másodfokú bíróság az elsőrendű vádlott pénzbüntetését 100 ezer forintra súlyosította, a II. rendű vádlottat pedig 5 év időtartamra tiltotta el a vizsgáztatói foglalkozástól. Egyebekben az elsőfokú ítéletet helyben hagyta - áll a közleményben.
MTI/A címlapfotó illusztráció