Ezek együtt meglendítik a magyar gazdaságot, ami 2025 első és második negyedévében nagyon világosan látszik majd, úgyhogy én erre összpontosítok, aztán a brüsszeliek meg egyék meg, amit főztek – jegyezte meg.
A felsorolt intézkedések megvalósításához szerinte a magyar gazdaság saját belső növekedéséből kell kitermelni a forrásokat, úgy, hogy közben az államadósságot is és a költségvetési hiányt is csökkenteni kell.
"Ez lehetséges. Ezt kiszámoltuk, ezt megterveztük, ez jól halad" - mondta, jelezve, hogy a gazdasági miniszter csütörtökön "bemutatta a számokat, a trendeket, az egész elgondolást", ennek alapján hamarosan egy általános kormányhatározat jelenik meg, ami feladatokat ad ki, rá egy-két hétre pedig a konkrét intézkedések is jöhetnek.
Hozzátette: a kormánynak konzultálnia kell az érdekképviseletekkel, a gazdasági élet szereplőivel, aztán "végső soron majd az emberekkel" is meg kell beszélniük ezeket az intézkedéseket.
"Egyfajta új egyezséget szeretnénk létrehozni ahhoz, hogy a magyar gazdaság lendületet vegyen", hiszen ha új gazdaságpolitika kell - márpedig a világ változása miatt nekünk is alkalmazkodnunk kell -, "ahhoz kell egy új egyezség is" - fogalmazott.
Orbán Viktor a szeptemberi fogyasztási adatot biztatónak nevezte, és szerinte a majdnem 10 százalékos magyar reálbérnövekedés Európában is példátlan. Ugyanakkor arra a felvetésre, hogy a reálbérnövekedés ellenére lassabban indul be a fogyasztás, azt mondta: a fogyasztásról szóló vitát nem tartja egészségesnek, szerinte az emberek majd eldöntik, mit akarnak csinálni a pénzükkel.
Úgy vélte: a gondot szerinte nem ez, hanem az európai járműipar termelésének lelassulása okozza, Magyarország ugyanis "járműipari nagyhatalom", egyike annak a három országnak - Németország és Kína mellett - ahol a nagy német autómárkák mindegyike jelen van.
Szerinte ugyanakkor a következő év második felében újra lendületet kap majd a magyar gépjárműgyártás, amint világpiac is úgy alakul, hogy ezekre az autókra szükség lesz. Ezért - folytatta - meri vállalni azt, hogy a következő évben a 3-6 százalék közötti sávba emeli a kormány a gazdasági növekedést.
Kérdésre válaszolva úgy fogalmazott: "fényesek" a magyar gazdaság hosszabb távú kilátásai.