Menczer Tamás az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Kárpát-medencei Magyar Nyári Egyetemének és a Határon Túli Felsőoktatási Intézmények Fórumának megnyitóünnepségén arról beszélt, hogy a balliberális, mainstream álláspont szerint a közösségek idejétmúltak, már nincs rájuk szükség. Hozzátette, Magyarország azonban ezzel szemben úgy gondolja, hogy a közösségek alapvető értéket jelentenek, ezért építeni és erősíteni kell őket.
A balliberális ideológia azért akarja lerombolni a közösségeket, mert a közösségek erősek és nehéz őket befolyásolni, szemben az egyénnel, akinél el lehet érni, hogy ne a saját érdekeit képviselje - mondta az államtitkár.
Menczer Tamás szerint mindez jól látszik az orosz-ukrán háború kérdésében, Európa érdeke ugyanis a Magyarország által is szorgalmazott azonnali tűzszünet és béke lenne, de Európa mégsem ezt képviseli.
Magyarország a külhoni magyar közösségeket is támogatja, mert "minden magyar felelős minden magyarért", de a kormány nem Budapestről akarja megmondani, hogyan éljenek a határon túli magyarok, hanem megkérdezi tőlük, mire van szükségük - emelte ki az államtitkár.
Közölte, az Orbán-kormány az elmúlt években 900 határon túli bölcsőde és óvoda építését, felújítását támogatta, ezzel 300 ezer gyerek számára tette lehetővé az anyanyelvi nevelést, 1600 külhoni templom, plébánia, parókia, közösségi ház létrejöttéhez vagy megújulásához járult hozzá, a gazdaságfejlesztési programok során pedig több mint 60 ezer külhoni vállalkozást támogatott 215 milliárd forint értékben.
Menczer Tamás rámutatott, a magyar külpolitika a tiszteleten alapszik, mindenkinek megadja a tiszteletet és ugyanezt el is várja, szemben a 2010 előtti időszakkal, amikor Magyarországba "bele lehetett (...) rúgni".
A magyar külpolitika a magyar érdeket őszintén és hatékonyan tudja képviselni, erre pedig azért képes, mert Magyarországon politikai stabilitás van, mivel az emberek az Orbán-kormányt "nagy többséggel felhatalmazták az ország vezetésére" egymás után már négy alkalommal - mondta az államtitkár. Megjegyezte, a politikai stabilitás válságok idején különösen nagy előny.