2025. október 31. péntek, Farkas
16°C Budapest

Von der Leyen Romániában mutatta meg, hogyan reagálna a Tisza-adó bevezetésére

Szerinte Románia minden feltétellel rendelkezik ahhoz, hogy gazdaságát stabil növekedési pályára állítsa.
Tenyek.hu
2025. szeptember 03., szerda 16:44
Vágólapra másolva!

A román kormány augusztus végén újabb megszorító intézkedéscsomagot fogadott el, amely egyszerre érinti a bírák és ügyészek különleges nyugdíját, az egészségügyi rendszert, az állami hatóságokat és vállalatokat, valamint adóemelések és adóügyi reformok bevezetését is tartalmazza.

A Romániában tartózkodó Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke támogatásáról biztosította a kabinetet, hangsúlyozva, hogy Románia minden feltétellel rendelkezik ahhoz, hogy gazdaságát stabil növekedési pályára állítsa. 

és kiemelte: a NextGenerationEU források hatékony felhasználásával az ország hosszú távon biztosíthatja polgárai számára a jólétet és a gazdasági fejlődést.

Az Európai Bizottság elnöke látogatása során közös nyilatkozatot tett Nicușor Dan román elnökkel. A konstancai hadikikötő és az Mihail Kogălniceanu légibázis meglátogatása után kiemelte: 

Von der Leyen szerint az ország intézményei az elmúlt hónapokban példásan ellenálltak a dezinformációs kísérleteknek és a Moszkva által megszokott nyomásgyakorlási módszereknek.

A Bizottság elnöke bejelentette, hogy az Európai Tanács egy 800 milliárd eurós védelmi csomagot hagyott jóvá 2030-ig, amelynek része a 150 milliárd eurós SAFE eszköz közös beszerzések finanszírozására. Ehhez 19 tagállam, köztük Románia is csatlakozott.

Von der Leyen hangsúlyozta: a SAFE forrásai nemcsak a közös védelmi képességek erősítését szolgálják, hanem Ukrajna támogatását is, akár eszközök biztosításával, akár az ukrán védelmi ipar fejlesztésével.

Fotó: Európai Bizottság Hivatalos Facebook-oldala

A hosszú távú célokról szólva elmondta, hogy a Bizottság egy ütemtervet dolgoz ki a képességhiányok felszámolására 2030-ig, világos célokkal és mérföldkövekkel.

Emellett a két év múlva életbe lépő új uniós költségvetésben a határvédelemre háromszoros, a védelmi kiadásokra ötszörös, a katonai mobilitásra pedig tízszeres forrásnövelést javasolnak.

Végezetül Von der Leyen kitért Moldova helyzetére is, amelynek függetlenségi napját a múlt héten ünnepelték. 

+Ez is érdekelheti

+Címoldalról ajánljuk