Komoly gazdasági és biztonsági kockázatokat rejtene Magyarország számára, ezért fontos, hogy a magyar emberek véleményét is kikérjék egy véleménynyilvánító szavazáson, mielőtt bármilyen döntés születne ebben a kérdésben – nyilatkozta a miniszterelnök Ukrajna esetleges EU-tagságával kapcsolatban a brüsszeli csúcstalálkozó után.
Orbán Viktor azt is elmondta, egy állig felfegyverzett országról beszélünk, márpedig Ukrajna nem a közbiztonságról híres, és olyan kockázatot vállalnánk, amelyet a mostani körülmények között felelősen nem szabad vállalni.
Előkelő hely, ami a bűnözést illeti
Kétségtelen tény, Ukrajna EU-csatlakozása biztonsági kockázatokat jelent a régióban, beleértve Magyarországot is.
Ukrajna valóban nem volt soha a közbiztonságáról híres, a szervezett bűnözés a mai napig virágzik, és ez a helyzet már bőven az orosz–ukrán háború kitörése előtt fennállt, azóta pedig csak fokozódott. Ukrajna határokon átnyúló drog- és fegyvercsempész-hálózatát a világ egyik legerősebbjének tartják. Az sem okoz túl nagy meglepetést senkinek, hogy Ukrajna az orosz invázió előtt a Global Initiative against Transnational Organized Crime (GITOC) bűnözési indexén a világ 193 országa közül a 34., míg Európában a harmadik legrosszabb helyen állt.
Gengszterek és terroristák kezébe kerülnek a nyugati fegyverek
Első körben érdemes azt számba venni, hogy az Ukrajnába szállított nyugati fegyverek nagyon könnyen kerülhetnek, és kerültek is ottani és külföldi szervezett bűnözői csoportok kezébe. Már a háború kitörése után néhány hónappal arról lehetett olvasni, hogy megérkeztek az illegális fegyverek a balkáni piacra az ukrajnai hadszíntérről.
Azaz, miközben Ukrajna fegyvereket követel, aközben kicsempészik rengeteg pénzért a nekik küldött fegyverek egy részét.
Azt, hogy nyugati fegyverszállítmányok ezen része a feketepiacra kerül, kijevi tisztségviselők is elismerték. A CNN már 2022 áprilisában arról írt amerikai hírszerzéstől érkező információk alapján, hogy Washington az Ukrajnának küldött fegyverek útját csak rövid ideig tudja követni. Egy Pentagon-jelentés azt állítja: fegyvercsempészek és terroristák is fosztogatják a szállítmányokat. Szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy az Ukrajnának szánt fegyverek akár negyven százaléka is bűnözőkhöz kerülhetett.
Az Interpol vezetője is figyelmeztetett
Arra, hogy az Ukrajnának szánt fegyverek egy része illetéktelen kezekbe kerülhet, az Interpol is felhívta a figyelmet. A bűnözők megpróbálják kihasználni a kaotikus helyzetet, és azt, hogy könnyen elérhetők a fegyverek, beleértve a nehézfegyvereket is. Ezek hozzáférhetők lesznek a feketepiacon, és komoly kihívást jelentenek majd – figyelmeztetett az Interpol vezetője. Nos, nem nehéz levonni azt a következtetést, ha egy háború dúlta, állig felfegyverzett ország csatlakozik az EU-hoz, akkor Magyarország is a bűnszervezetek és az illegális fegyverkereskedelem áldozatává válhat.