Szalay-Bobrovniczky Kristóf emlékeztetett arra, hogy 1944-ben a Vörös Hadsereg elérte Magyarország határait, és az ország területe "gigantikus csaták színtere lett". A fegyveres harcok elültével a kommunista pártvezérek "a Szovjetunió érdekszférájába tartozó országok teljes alávetése érdekében ügyködtek", amihez "a legaljasabb politikai manővereket, árulásokat és ellenfeleik fizikai megsemmisítését is gátlás nélkül használták"; 1949 augusztusára elérték céljukat, a kommunista többségű Országgyűlés új alkotmányt fogadott el, ami a Szovjetunió 1936-os alkotmányának másolata volt.
Hozzátette: ezzel "eljött a rettenet ideje, a gátlástalan elnyomásé, terroré, a jogfosztottságé". "Ám van egy pont, amikor a szabadság utáni vágy nyílt, vagyis a hősi halált is vállaló harcba fordul át az elnyomók ellen" - emelte ki, hozzátéve, ilyen spontán, a lélek által inspirált harcba fogtak a magyarok 1956-ban.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf azt mondta, "a szabadság utáni vágy a vérünkben van" és ezt a harcos szellemet tartjuk ébren, amikor fejet hajtunk annak ragyogó képviselői, 1956 forradalmárai és fegyveres felkelői előtt. Megjegyezte: a pesti srácok, a Széna téri és Corvin közi, a csepeli szabadságharcosok vagy a Juta dombnál harcoló honvédegység mind-mind a magyarok törhetetlen szabadságvágyának képviselői, akik közül sokra később bitó, hosszú börtönbüntetés vagy emigráció várt, a túlélőkre pedig "szabadon bocsátásuk után keserű és megbélyegzett, nyomorra ítélt sors várt a szocializmusban".