Rétvári Bence az Origonak adott interjújában kiemelte, hogy az a céljuk a törvénytervezettel, hogy aki többet vagy jobban foglalkozik a diákokkal, az jobban is keressen.
A tanári hivatás megérdemel egy önálló jogállást, ahogy az egészségügyi dolgozók vagy a kormánytisztviselők is saját jogviszonnyal rendelkeznek, amely emeli a megbecsülésüket, segíti az életpályájukat. Ráadásul rengeteg specialitása van a tanévnek és a tanári pályának, ami megkülönbözteti minden más területtől - mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az Origónak.
Rétvári Bence az Origonak adott interjújában kiemelte, hogy az a céljuk a törvénytervezettel, hogy aki többet vagy jobban foglalkozik a diákokkal, az jobban is keressen.
Különösen fontos, hogy a pályakezdőknél is magas lehet a béremelés, ami segít a fiatalokat a tanári pályára ösztönözni és ott megtartani
- fogalmazott az államtitkár.
Ám hangsúlyozta, hogy a pedagógusok bérét 2013 és 2017 között, valamint a háború okozta nehézségek ellenére idén januárban is emelte a kormány.
Sőt, azt is elárulta, hogy amint Brüsszel kifizeti a hazánknak járó forrásokat, tovább fogják emelni a pedagógusok bérét, méghozzá több éves béremelési programba.
Három év alatt 75%-os béremelés a cél, ami a valaha volt legnagyobb emelés. Idén januárban egy 10%-os béremelést előlegezett meg a kormány, de ez csak az első lépés. Ha megérkeznek az EU-s források, másnaptól 561 ezer forint lesz a pedagógus átlagbér, ráadásul a különbözet január 1-ig visszamenőlegesen is jár
- emelte ki Rétvári Bence.
Jövőre 681 ezer forint, 2025 januárjára pedig 800 ezer forint a kormány tervei szerint a pedagógus átlagbér.
Úgy véli, ők eddig minden brüsszeli megállapodást betartottak, így nem rajtuk múlt, hogy még mindig nem használhatják pedagógus béremelésre a Magyarországnak járó forrásokat.
Brüsszel ugyanis politikai nyomásgyakorlásra használja a Magyarországnak járó uniós források kifizetését és a dollárbaloldal keze erősen benne van abban, hogy Magyarország nem kapta még meg a neki járó juttatásokat.
Fotó: MTI/ Bruzák Noémi
Gyurcsány Ferenc nemrég több nyilatkozatában is elismerte, hogy ők azon dolgoznak Brüsszelben és itthon is, hogy egy fillér se érkezzen Magyarországra. Ezt megerősítette Molnár Csaba (DK), aki elmondta, hogy hazafias kötelezettségének tartja, hogy Magyarország ne kapja meg a neki járó uniós forrásokat. Ez Rétvári szerint a magyar pedagógusok hátba szúrását jelenti.
A baloldal Brüsszelben akadályozza a megállapodást, itthon ellene szavaz a megállapodáshoz szükséges törvényjavaslatoknak. Szerintük korrupciós kockázat a pedagógus-béremelés? Megáll a józan ész! Az LMBT nevelést szabnák feltételül? Mire fel?
- adott hangot véleményének az államtitkár.
Rétvári Bence szót ejtett a tanárok közalkalmazotti státuszának megszüntetéséről is.
A tanári hivatás megérdemel egy önálló jogállást, ahogy az egészségügyi dolgozók vagy a kormánytisztviselők is saját jogviszonnyal rendelkeznek, amely emeli a megbecsülésüket, segíti az életpályájukat. Ráadásul rengeteg specialitása van a tanévnek és a tanári pályának, ami megkülönbözteti minden más területtől
- mondta az Origonak.
Kiemelte, hogy a tervezetről második hónapja tart a szakmai egyeztetés. A javaslatot március 2-án hozták nyilvánosságra. Azóta heti rendszerességgel egyeztettek a szakszervezetekkel, de megtárgyalták a Nemzeti Pedagógus Karral, a Köznevelés-stratégiai Kerekasztalon, az Országos Köznevelési Tanácsban és nem állami fenntartókkal való egyeztetéseken is.
Mi több, a javaslat alapvető elemei a tanárokkal és szülőkkel való digitális és személyes konzultációkon alakult ki
- állítja az államtitkár.
A beszélgetés során szóba került még a tanárok felmondási idejének meghosszabbítása, a véleménynyilvánítás szabadságának korlátozása és a sztrájkjog is.
Azonban az államtitkár hangsúlyozta, hogy minden esetben a gyerek az első.
Az iskolában a gyerekek szellemi, testi és lelki fejlődése kell, hogy a középpontban legyen, és nem a napi pártpolitika. Vannak, akik a gyerekre eszközként tekintenek, akik felhasználhatók a tiltakozáshoz. Mi célként tekintünk rájuk, mert az oktatást a gyerekek jövőjére kell szabni. Ebben a munkában nekünk a pedagógusok a legfontosabb szövetségeseink, mert a magyar iskolarendszer hagyományosan erős és elismert
- zárta gondolatait Rétvári Bence.