Gyakori jelenség, hogy a gyerekek télen rosszabbul hallanak, mint az év többi részében. Dr. Póta György a keddi Mokkában megerősítette, hogy ez nem egy beképzelt probléma a szülők részéről, hanem valóban hatással van az évszak a kisebbek hallására.
A gyermekorvos elmagyarázta, hogy az orrunk nem simafalú, hanem orrkagylókból épül fel, onnan pedig nagyon nehezen jön ki váladék, sőt, lefekvésnél vissza is csoroghat, ezért van az, hogy a gyerekek alvás előtt köhögnek a legcsúnyábban.
Elmondta, hogy a felső orrkagyló és a középfül között van egy nyomáskiegyenlítésre szolgáló csatorna, ahol a kicsiknél könnyen meg tud ragadni a váladék, de akár a fül felé is húzódhat, így romolhat a hallás. Ha pedig teljesen elzáródik ez a járat, akkor már a rettegett középfülgyulladással van dolgunk.
Ám ha a váladék lehúzódik, és a fülkürt kitisztul, a középfül pedig kiszárad, rendbe jöhet a hallás, hacsak nem túl nagy a mandula, ami ezt meggátolná. Ebben az esetben, műtét nélkül maradandó halláskárosodás alakulhat ki.
Sokan próbálkoznak fülmelegítéssel orvosolni a problémát, de a szakember szerint ezt csak akkor érdemes, ha már lehúzódott a gyulladás, és már nem a letokolt váladékot hevítik.
Az ilyen jellegű problémák elkerülésére Dr. Póta György az javasolva a szülőknek, hogy tisztítsák ki a gyerek orrát, ha hallják, hogy szörcsög a gyerek, mert az azt jelenti, hogy nincs megfelelő átszellőzés.