Orbán Viktor: Nagy Imre újratemetésén vált mindenki számára világossá, hogy vége van a rendszernek

A kormányfő felidézte a rendszerváltás és Nagy Imre újratemetésének pillanatait.

– Akkor és most. 1989-ben a ruszkikat kellett hazaküldeni, hogy szabadok lehessünk. Akkor nagy bátorság kellett ehhez. Ma is bátorság kell, hogy szabadok maradhassunk. Birodalmak jönnek-mennek, mi elfutni nem fogunk – írja a miniszterelnök legújabb visszaemlékező bejegyzéséhez. 

Ma harminchat éve, hogy Orbán Viktor emlékezetes beszédet mondott Nagy Imre újratemetésén. Ekkor várt világossá mindenki számára, hogy vége van a kommunizmusnak. A miniszterelnök visszaemlékezett második beszédére. 

Mondták, hogy mi fiatalok vagyunk, mondtam, hogy de hát most kezdődik a demokrácia, itt mindenki egyidős, nem? Az Antall pont annyit tud a demokráciáról, mint mi.

Rockenbauer Zoltán a videóban elmondta, hogy kezdetben egy temetőben szerették volna a beszédet megtartani, majd utána vonultak át a Hősök terére. A miniszterelnököt a beszédre Csurka István támogatta miután: „(…) fiatalok haltak meg a legtöbben, és nem beszélt senki a fiatalokról, az elfogadhatatlan. Ebből lett, hogy akkor a Fidesz. A Csurka csinált belőlem ismert embert is tulajdonképpen.”– tette hozzá a kormányfő.

Orbán Viktor vissza nem térő pillanatként emlékezett vissza a beszédre, bár végül nem az elsőként megírt szöveget mondta el. „(…) és felhívtam a Kövért. Mondtam neki, hogy megvolt a kihallgatásom. Azt mondták, hogy hosszú, és hogy csak öt perc lehet, ezért vágni kell rajta. Azt mondta a Kövér, ez egy hülyeség, senki sem fogja betartani, jó szöveget írtunk” – mondta a miniszterelnök, majd hozzátette, hogy az előző beszéd kevésbé volt forradalmi, így egy teljesen új szöveget mondott el. A miniszterelnök kiemelt egy sort belőle, arra reagálva, hogy mit kerestek akkoriban egy ilyen eseményen:

Az ő példájukból tudtuk meg, hogy a demokrácia és a kommunizmus összeegyeztethetetlen.

Deutsch Tamás a videóban kiemelte: „Megvolt a beszéd, és mint '86-ban a brazilok legyőzésénél, ismerős és ismeretlen egymás nyakába borult, hogy ez az! Megvan! Takarodjanak a ruszkik!” – fogalmazott. Orbán Viktor felidézte a Kis Jánossal történt beszélgetését is: „Beszéljük meg mi jó, mi nem jó, mi radikális, mi nem radikális. Azt mondta a vita végén, hogy lehet hogy igazunk van, és hogy ez jó volt, de csak egy feltétellel, hogyha ősszel megdől a csehszlovák és az NDK-kormány. Akkor ez nem volt idő előtti. És mi történt ősszel?(…)” – idézte fel a miniszterelnök.

Orbán Viktor beszélt arról is, hogy 89-ben érezni lehetett, hogy rendszerváltás lesz, és Nagy Imre újratemetésének a napján igazolódott be, hogy vége van a kommunista rendszernek Magyarországon.

Ez egy nagyon fontos pillanat volt. Ez nem egyszerűen csak egy eseménye volt a rendszerváltásnak, hanem az a pillanat, amikor morálisan megbukott a rendszer.

– összegezte a kormányfő. 

Forrás: Magyar Nemzet / Nyitókép: Orbán Viktor hivatalos Facebook-oldala

2025. június 16. 16:20
Többen meghaltak és több mint százan megsebesültek az éjszakai iráni rakétatámadásokban
Öten meghaltak és több mint százan megsebesültek az éjszakai iráni rakétatámadásokban - jelentette a helyi mentőszol...
Limában többen megsérültek földrengés miatt
A perui fővárost, Limát és környékét megrázó 6,1-es erősségű földrengés egy embert megölt és 36-ot megsebesített, fö...
Villámcsapás miatt életét vesztette három túrázó Ausztriában
Villámcsapás miatt életét vesztette vasárnap három hegyi túrázó Ausztriában - adta hírül az MTI.
Életfogytiglanra ítéltek Németországban egy szíriai orvost háborús bűntettek miatt
Életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek hétfőn Németországban egy szíriai orvost, aki hazájában kínzásokban és hábo...
Brutális hatással lehet a magyarokra Brüsszel terve
Jelenleg Brüsszel használja fegyverként az energiát a tagállamok, például Magyarország és Szlovákia ellen.
Mi okozta a katasztrófát?
Fáradtság, lelki terror, őrületes nyomás alatt dolgoznak a repülőgép pilóták, részben ez is okozhatta az elmúlt évek...
family
Félmilliót fizettem egy parkolásért!
Tajtékzik Galambos Lajos, lehúztak több mint félmillió forintot a kártyájáról, mindezt mindössze 20 perc parkolásért...
family
Baj van, irány a műtő!
Folytatódik a kálvária, nyolcadjára is műtőasztalra feküdt Horváth Éva, megint meg kellett operálni a modellt, ezútt...
family
Jön a végzetes láncreakció?
Rettegnek az emberek, pánikol a világ, napok óta brutálisan támadja egymást Irán és Izrael. Légitámadások, rakéták, ...
family
Magyarország szuverenitása nem eladó
"Magyarország szuverenitása nem eladó!" Ezt üzente Magyar Péternek videójában Szentkirályi Alexandra. A Fidesz budap...

Keresztbe fordult egy gépkocsi az M85-ösön Rábapatonánál
Keresztbe fordult egy gépkocsi az M85-ösön Rábapatonánál
A tűzoltók riasztották a forgalmi akadályhoz.
Baleset okoz fennakadást az M3-as autópályán, egyelőre áll a forgalom!
Több autó ütközött össze az érintett szakaszon.
Baleset okoz fennakadást az M3-as autópályán, egyelőre áll a forgalom!
Több autó ütközött össze az érintett szakaszon.
Két autó rohant egymásba Mosonmagyaróváron - Mentő is a helyszínen
Egy sávon halad a forgalom az Ostermayer utca érintett szakaszán.
Drónnal ütközött az útellenőr az M1-esen
Április 12-én, szombaton délután különös baleset történt az M1-es autópálya 158-as kilométerénél, a Lajta pihenő lehajtójánál. Egy, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kezelésében lévő drón gyakorlórepülés közben – egyelőre tisztázatlan okból – nekiütközött az MKIF autópályakezelő útellenőrző járművének, egy Mercedes Sprinter típusú kisbusznak.
Szokatlan baleset az autópályán: drónnal ütközött az útellenőr
Drónnal ütközött egy útellenőr az M1-es autópályán még szombaton. A szokatlan balesetről részletek derültek ki.
Képeken a megrázó baleset helyszíne, a mentők már csak a halál beálltát tudták megállapítani
Lesodródott és fának csapódott egy autó Csengelénél.
Pótkocsis teherautó fekszik keresztbe ezen a borsodi úton – A gázolaj is folyik, teljes útzár van!
Rendőrségi és tűzoltó egységek is a helyszínre vonultak. A baleset miatt teljes útlezárás van érvényben a helyszínelés idejére. Kiömlött gázolajat takarítanak.
Mentőhelikopter is érkezett a szabadbattyáni balesethez – válaszolt az OMSZ
Közlekedési balesetet szenvedett Szabadbattyán egyik szociális munkatársa. Az OMSZ is megszólalt a sérült állapotáról!
Megrázó fotók készültek a halálos tragédia helyszínén
Hiába vonultak nagy erőkkel a helyszínre a hivatásos szervek, a sofőr életét nem tudták megmenteni.
Mentőhelikopter is érkezett a hajdú-bihari balesethez!
Csütörtök délután riasztották a hatóságokat. A balesethez mentőhelikopter is érkezett.

Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, olyan megalázó kijelentés hangzott el Sebestyén Balázs műsorában
Mélyen a zsebükbe kell nyúlniuk, olyan megalázó kijelentés hangzott el Sebestyén Balázs műsorában
Ismért törvényt sértett a Rádió 1.
Húsvétra már kiadták az országos riasztást, ezt nem láttuk jönni
Csütörtöktől folyamatosan romlani fog pár napig az időjárás.
Húsvétra már kiadták az országos riasztást, ezt nem láttuk jönni
Csütörtöktől folyamatosan romlani fog pár napig az időjárás.
Hányas házszám alatt élsz? Ezt üzeni otthonod titkos energiájáról
A házszámnak - mint minden számnak - fontos üzenete van.
Barbra Streisand férje kifecsegte a hálószobatitkaikat
James Brolin közel 30 éve él boldog házasságban híres feleségével. Barbra Streisand férje most végre elárulta a hosszú kapcsolatuk titkát...
Most kaptuk: szalagkorlátnak ütközött egy gépkocsi - torlódásra lehet számítani!
A tűzoltók már intézkedtek.
Ennyire rosszul megy a szekér? Meghan Markle már megint Katalin hercegnét utánozza
Meghan sokak szerint minden pénzzé akar tenni.
Megtuduk, mit eszik valójában húsvétkor Borbás Marcsi
Húsmentes fogás, bárány és mézes krémes. Ezt a menüt készíti húsvétra Borbás Marcsi.
Most jött a hír, ismét kórházba került Sallai Nóra
A színésznőt ugyanott kezelik, ahol korábban.
Farm VIP: Kiderült, mit kezd Leo a nyereménnyel, még egy luxusutazásra is futja belőle
Szerda este óriási véghajrában nyerte meg az ötödik évadot.