Magyarországnak nem érdeke az uniós hitelfelvétel
Magyarországnak nem érdeke, hogy az Európai Unió úgy gazdálkodjon, hogy hitelt vesz fel - hangsúlyozta Orbán Viktor.
Az unió gazdálkodása úgy épül föl, hogy amennyi pénzt befizetünk, annyit lehet elkölteni. Egyszer tettünk kivételt, rosszul is jártunk - fogalmazott a kormányfő a brüsszeli Közmédia Központban adott interjúban, felidézve: az Európai Unió már kipróbálta a közös hitelfelvételt a koronavírus utáni helyreállítás finanszírozásakor, ám nem engedték, hogy mindenki azonos módon férjen hozzá ehhez az összeghez. Többet ilyet nem szabad csinálni - jelentette ki Orbán Viktor.
Azt mondta, az ukrán helyzet rosszul áll, nem több pénzt kellene küldeni a háborúra, hanem meg kellene állítani a konfliktust, fegyverszünetre és béketárgyalásokra van szükség. Orbán Viktor közölte: Ukrajna tagfelvételi tárgyalásainak elkezdése "önmagában még nem sérti Magyarország érdekét", de ha az országot hitelből támogatják, "már azonnali érdeksérelem van", ezért is vétózott.
Brüsszelnek ide kellett adnia a befagyasztott uniós forrásokat
"Jobb későn, mint soha", ez a pénz "jár nekünk", ide kellett adni - kommentálta Orbán Viktor miniszterelnök azt, hogy Magyarország megkapja a befagyasztott uniós források egyharmadát.
A miniszterelnök úgy fogalmazott: Magyarország minden feltételt teljesített már jóval korábban. Ez a pénz "jár nekünk", "lehet halogatni, tologatni, ide tenni (...) újabb feltételeket támasztani, de a végén ide kell adni".
Orán Viktor hangsúlyozta: az elmúlt időszaknak vannak tanulságai.
Az első, hogy a magyar gazdaság az uniós források nélkül is működik. A magas infláció, a szankciók okozta gazdasági zűrzavar, az energiaárak égbe emelkedése ellenére a magyar gazdaság átvészelte ezt az időszakot, sőt, az infláció a következő évben 5-6 százalék körül lesz, és a gazdasági növekedése is az egyik legmagasabb lesz az Európai Unióban.