2025. december 14. vasárnap, Szilárda
3°C Budapest

Mozgásra buzdítják az embereket a nemzeti rákellenes napon

Már egy hosszú kutyaséta is segíthet megelőzni a rákos megbetegedéseket, hívja fel a figyelmet a Magyar Rákellenes Liga.
Tenyek.hu
2021. április 10., szombat 07:35
Vágólapra másolva!

Magyarország 1993 óta tartja minden év április 10-én a nemzeti rákellenes napot. A Magyar Rákellenes Liga rendületlenül szervezi évente az ehhez kapcsolódó eseményt. Az időpont kiválasztásának oka, hogy e napon született Dollinger Gyula sebész, ortopéd szakorvos, egyetemi tanár, aki 1902-ben megalapította az Országos Rákbizottságot, így a hazai rákkutatás úttörőjének is számít.

Az egy éve tartó koronavírus okozta járványhelyzet minden téren nehézséget okoz az egészségügyi ellátásban dolgozók és részesülők számára. Ez pedig különösen igaz a daganatos betegségben szenvedőkre.

A daganatos betegségek egyes típusainál a halálozási arány stabilizálódott, sőt csökkent is a járványt megelőzően. A betegek egyre nagyobb figyelmet fordítottak saját egészségükre, és egyre több kezelés vált elérhetővé.

A koronavírus azonban megváltoztatott mindent, mivel hátráltatja a daganatos betegségek felderítését, késlelteti a kezeléseket és súlyos fenyegetettséget okoz a legyengült szervezetre.

A Magyar Rákellenes Liga idei felhívásában mindenkit arra ösztönöz, hogy a járványhelyzet alatt is mozogjon, ugyanis már egy hosszú kutyaséta is sokat segíthet. A „Covid idején se álljunk meg!” nevű kampány keretében félórás mozgásra hívják az embereket. Legyen szó sétáról, futásról, kirándulásról, rollerezésről, táncról vagy kerékpározásról.


A szervezők azonban arra kérik az embereket, hogy ha tehetik egyedül, de legfeljebb kis csoportokban, maszkban és a szociális távolságot betartva sportoljanak.

Létezik egy úgy nevezett Európai Rákellenes Kódex is, amely segít, hogy csökkenjen a rákos megbetegedés esélye. A Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség által publikált kódex ide kattintva érhető el.

Rozványi Balázs, a Magyar Rákellenes Liga elnöke legutóbb a Mokkában mesélt róla, hogy milyen nyolc figyelmeztő jele van a ráknak.


Címlapfotó: Facebook/Magyar Rákellenes Liga

+Ez is érdekelheti

+Címoldalról ajánljuk