Magyarék kettős játéka
Nyilvánvaló, hogy Magyar Péter politikai okokból igyekszik kerülni ezt az egyre „forróbb” témakört, mert a társadalom többsége jelenleg ellenzi Ukrajna EU-csatlakozását, és a pártelnök nem akar beállni egy kisebbségi álláspont mögé. Másrészt viszont az Európai Néppárt elvárja tőle, hogy teljes mellszélességgel álljon Ukrajna mellé.
Utóbbi kapcsán érdemes felidézni: már a tavaly nyári uniós választás előtt nyilvánvaló lett, hogy a Tisza az EPP-hez csak azzal a feltétellel csatlakozhat, ha azonosul a háborúpárti állásponttal, vagyis Ukrajna korlátlan pénzügyi és fegyveres támogatásával. A néppárt elnöke, Manfred Weber már április végén világosan ezt megüzente az EPP-hez csatlakozni kívánóknak.
Magyar igyekezett is megfelelni az elvárásoknak. A választás után, már a néppárti frakció tagjaként júliusban Kijevbe utazott. „Orbán új ellensége ukrajnai látogatást szervez” – ezzel a címmel jelent meg a brüsszeli Politicón a hír. Ezután szeptember 19-én a Tisza megszavazta azt a háborúpárti európai parlamenti határozatot, amely még több fegyver szállítására szólít fel. Két hónappal később aztán látványosan demonstrálták az Ukrajna melletti elkötelezettséget, akkor Magyar Péterék az Európai Parlamentben ukrán zászlós pólókban hallgatták végig Volodimir Zelenszkij videókapcsolaton keresztül elmondott beszédét a háború ezredik napja alkalmából.
A legutóbbi hasonló ügy pedig az volt, amikor Magyar neve szerzőként szerepelt egy olyan európai parlamenti határozattervezeten, amely szerint „Európa jövője az ukrán hadszíntéren dől el, ezért még több fegyvert és lőszert kell küldeni”. Az EP többsége, köztük a Tisza Pártot soraiban tudó Európai Néppárt megszavazta a javaslatot. Magyar Péter és a Tisza képviselői nem nyomtak gombot, holott a pártelnök napokig magyarázkodott, tagadta, hogy aláírta volna az előterjesztést és a Fideszt vádolta hamisítással.
Mindeközben itthon nagy csend van a Tisza részéről Ukrajna ügyében. Néhány hete már beszámolt a Magyar Nemzet arról, hogy az ATV Egyenes beszéd című műsorban a pártelnök előbb kitérő választ adott, mellébeszélt, majd amikor újra neki szegezték, hogy támogatná-e Ukrajna uniós csatlakozását, akkor annyit mondott: a háborúban álló ország jelenleg nem felel meg a felvételi kritériumoknak, ezért senki nem gondolhatja komolyan, hogy ez releváns kérdés.
Megkezdődött a kampány
A magyar kormány azonban nem támogatja az ukrán uniós csatlakozást és a fegyverszállítást sem. Mint köztudott, eközben megkezdődött a véleménynyilvánító szavazás kampánya. A közelgő voksolás célja, hogy a választók döntsenek: szeretnék-e, hogy Ukrajna csatlakozzon az Európai Unióhoz.
Fotó: Magyar Péter és Ruszin-Szendi Romulusz (Facebook)