– magyarázza közleményében kezdeményezését az ellenzéki párt.
Az élelmiszer-hatóság reakciója
Az ügy kirobbanása után a Pénzcentrum Olaszországban járt olvasója a Fanta naranccsal kapcsolatban osztotta meg tapasztalatait. Kiderült, dupla annyi narancstartalom van abban, mint amit az itthoni üzletekben lehet kapni.
A terméket gyártó Coca-Cola azt írta a portál érdeklődésére, hogy a Fanta narancsot Európa-szerte gyártják.
Hozzáfűzték, az egyes országokban a gyümölcstartalom többnyire hasonló a helyben kapható hasonló termékekéhez, illetve összhangban van az érvényes helyi szabályozásokkal.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) azt válaszolta nekik, hogy korábban (2017-ben) már összehasonlították az Ausztriában, valamint Magyarországon kapható üdítőt, amikor is azt állapították meg, hogy az osztrákban kevesebb volt a narancslé (3%), mint a magyarban (akkor 6% volt, most 5%), továbbá hogy a laikus fogyasztóknak a Magyarországon kapható termék ízlett jobban.
A Nébih arról is értesítette a lapot, hogy ezek az eltérések – a gyártói nyilatkozat figyelembevétele mellett – jogszerű és objektív okokkal indokolhatók, mert nemzeti jogszabályunk nincs az üdítőitalok gyümölcslétartalmára vonatkozóan. Más tagországokban egyébként létezik ilyen szabályozás. Vagyis a gyártó által meghatározott összetételt az adott ország fogyasztói elvárása befolyásolja. Az élelmiszer-hatóság szerint ezt nevezhetjük „nemzeti ízpreferenciának”.
A narancsos Fanta üdítőitalt többféle receptúra alapján gyártják, országonként eltérő narancs, cukor, glükóz-fruktóz szirup és egyéb, akár mesterséges édesítőszer felhasználásával.
A legsúlyosabb szennyező
A Euronews számolt be a Break Free From Plastic globális civil szervezet által összeállított névsorról, amelynek eredményeit 200 ezer önkéntes kutató vizsgálatai alapján rakták össze, akik 87 országban elemezték a többek között vízpartokról és más helyekről begyűjtött hulladék összetételét.
Ennek alapján megállapítható, hogy a legsúlyosabb szennyezők listájának élén a Coca-Cola (pontosabban a tőle származó műanyag palackok) található – a cég ráadásul zsinórban az ötödik évben végzett az élen. A további sorrend szerint a Mondelez International, Unilever Nestlé és a másik kólás cég, a PepsiCo üzemei, valamint termékei termelik a legtöbb műanyaghulladékot.
A szervezet kutatása rámutatott arra, hogy a Coca-Cola nemcsak ötödik éve bizonyul a legnagyobb műanyaghulladék-kibocsátónak, ez idő alatt a cég meg is duplázta az általa kibocsátott szemét mennyiségét.
A címlapfotó illusztráció: Shutterstock