Varga-Bajusz Veronika kitért rá, az igénylők száma napi bontásban 188-190, amely azt jelenti, sokan látják benne azt a lehetőséget, amelyre a kormány szánta, vagyis, hogy a középiskolából a munkaerőpiacra kilépő, vállalkozásba kezdő, vagy munkavállalóként elhelyezkedő fiatalok olyan támogatást kapjanak, amely segíti őket az útjuk elején, megalapozhatják az életüket, a karrierjüket.
A fiatalok átlagosan 3,9 millió forintot igényelnek a maximálisan felvehető 4 millió forintból, és a felmérések szerint főként vállalkozásra, lakhatásra fordítják - közölte.
Az államtitkár rámutatott, hogy amikor szakképző intézményekben végzősöket kérdez a terveikről, akkor is két irány látható: a munkáshitel felvételét tervezők közül az önálló vállalkozásban gondolkodók, vagy családi vállalkozásba bekapcsolódó fiatalok a pénzt a kezdéssel összefüggő költségek, a műhely berendezésének, az eszközök beszerzésének, a marketingkiadások finanszírozására költenék, a munkavállalóként elhelyezkedők elsődlegesen a lakhatásukat és a munkába járásukat könnyítenék meg a hitellel.
Varga-Bajusz Veronika emlékeztetett rá: a munkáshitel szabadon felhasználható és kamattámogatott, futamideje 10 év lehet, és családtámogatási intézkedésekkel párosul.
Egy gyermek után a részletfizetés két évre szüneteltethető, két gyermek után a szüneteltetés mellett a tartozás felét, három gyermek után a teljes tartozást elengedik - jelezte.
Az államtitkár a hitelfelvétel feltételeiről elmondta, 3 hónapos biztosítotti jogviszony szükséges hozzá, hallgatói jogviszonnyal nem lehet hozzájutni, és a 10 éves törlesztési időből 5 évet Magyarországon kell dolgoznia a kérelmezőnek.