Ukrajna miatt emelkedik a gáz ára

Bár Magyarország már 2021 óta nem függ az Ukrajnán keresztüli gáztranzit alakulásától, azonban a rendelkezésre álló kínálat szűkülése, valamint bármilyen további árfelhajtó hatás negatívan érinti az európai, így a hazai ipar versenyképességét is. Az európai gázárak folyamatosan nőnek - írta kedden a Világgazdaság.

Január 1-jén lejárt az orosz földgáz Ukrajnán keresztüli tranzitjára vonatkozó szerződések hatálya, így az Ukrajnán keresztül Európába irányuló orosz földgázszállítás is leállt, mivel az ukrán fél nem kívánta meghosszabbítani a megállapodásokat.

Ez a döntés főként Ausztriát és Szlovákiát érinti, amelyeknek alternatív földgázbeszerzési források és útvonalak után kell nézniük.

Szlovákia hatalmas kárt szenved el

Az ukrajnai tranzit megszűnése komoly károkat okoz az országnak, a szlovák piaci szereplőknek ugyanis összesen körülbelül 177 millió euró tranzitfelárat kell fizetniük az alternatív gázszállítmányok után.

                         

Fotó: Világgazdaság

A magyar felhasználók ellátása nem függ az ukrajnai tranzittól

A délről érkező import és a magas, 67 százalékos hazai tárolói töltöttségi szint miatt az ukrajnai tranzit megszűnése hazánkban nem okoz ellátásbiztonsági problémát. Sőt a közelmúltbeli infrastruktúra-fejlesztési lépéseinknek köszönhetően – főként a dél–észak irányú földgázszállítást elősegítő vezetékes kapacitásaink gyarapításával – Magyarország tovább erősítheti pozitív szerepvállalását a régió ellátásbiztonságának létrehozásában.

                         

Grafika: Világgazdaság

Már december közepétől sejteni lehetett, hogy leállhat az ukrajnai földgáztranzit, így az ezzel járó régiós kínálatcsökkenés kilátása egyéb tényezőkkel együtt lényegesen hozzájárult az európai földgáz-nagykereskedelmi referenciaár hollandiai gáztőzsde árszintjének december 16. és január 2. között megfigyelhető megawattóránként 40 euróról 50 euró fölé emelkedéséhez.

A tranzit leállása tehát valószínűsíthetően azt eredményezi, hogy felár jelenik meg a földgáz árában - írta a Világgazdaság cikkében.

A szokásosnál gyorsabban apadnak az európai gáztárolók készletei

Hozzátéve, hogy a földgázfelárakkal kapcsolatban az a gond, hogy a földgáz kereskedelmi ára Európában még mindig nagymértékben meghaladja a történelmi átlagos árszintet és az uniós versenytársak földgázárainak szintjét.

Fontos kiemelni, hogy az előző évekhez képest hidegebb telet kell átvészelnünk, ennek következtében pedig az európai gáztárolók töltöttségi szintje a korábbiaknál gyorsabban fogy, amely a 2025/26-os fűtési szezonra való felkészülés során a tavalyinál nagyobb importkeresletet és magasabb árakat hozhat.

Rossz az irány

Január 1-jén 14 havi maximumra nőttek az európai földgáz havi termékárai. Az irányadó TTF havi termék ára 2023. november vége óta nem volt ilyen magasan.

A borítókép illusztráció: MTI/Rosta Tibor

Kapcsolódó tartalmak:

Szijjártó: ragaszkodunk a rezsicsökkentés megvédéséhez az ukrán döntés miatti drágulás ellenére

Menczer: Ukrajna miatt emelkedik a gáz ára

2025. január 07. 13:59
A nyilvánosságra került videó egy kiképzőtáborban készült.
Magyar Péter és Ukrajna uniós tagsága is megosztja a Tisza Párt szimpatizánsait.
Ukrajna háborúban álló ország, de ez nem jogosítja fel mindenre. Az ukránoknak nincs joguk a kényszersorozás során e...
Callcentert üzemeltetett egy budapesti börtönből egy férfi, aki egy nyereményjátékot ajánlva hívogatta az embereket ...
Mikrogravitációs körülmények között az izmok és a csontok tömege csökken, emiatt a testmozgás az űrben legalább olya...
Világsztárok és hazai hírességek egymásnak adták a kilincset a méltán híres és tehetséges fodrásznál. Kevesen látták...
family
Az évtized vihara – így emlegetik azt a pusztító erejű időjárási jelenséget, amely hétfőn tombolt végig Magyarország...
family
Izgalom, humor és feszültség a tetőfokon, visszatér a Legyen Ön is Milliomos a TV2-n! A stúdióba ezúttal nem mások l...
family
Egy szegedi nő éppen a vihart filmezte, amikor a kamerája előtt lerepült az egyetem egész teteje. A döbbenetes felvé...
family