A szintetikus kábítószerek piaca Ukrajnában növekedett a legnagyobb mértékben a világon – írta a Magyar Nemzet a Global Initiativ elemzése alapján, amelyben kiemelik: 2021 és 2023 között a piac 4,50 ponttal nőtt.
Az elemzés hangsúlyozza azt is, hogy az alkoholhoz hasonlóan a kábítószer is hatalmas problémává vált az ukrán frontvonalon. A Nemzetközi Szervezett Bűnözés Elleni Globális Kezdeményezés (GI-TOC) illegális piacok és az ukrajnai konfliktus megfigyelőközpontja által végzett terepmunka néhány kulcsfontosságú pontot tárt fel az ukrán frontvonalon történő kábítószer-fogyasztás mértékéről.
A kábítószer-használat a frontvonalon széles körben elterjedt és növekszik.
A probléma gyökere az, hogy általában aktív vagy korábbi kábítószer-használókat visznek a hadseregbe, akiket megfelelő orvosi vizsgálat nélkül soroznak be és függőségük fenntartásáról is gondoskodnak.
Több alkalommal beszámoltunk róla, hogy a kényszersorozás Ukrajnában egyre intenzívebb, válogatás nélkül és erőszakosan viszik el a férfiakat a frontvonalra. Egyes egységekben figyelmen kívül hagyják és kiközösítik a kábítószer-használókat, de ezek a katonák gyorsan befolyást szereznek más alakulatonál és a pihenésre és kikapcsolódásra vágyók kapcsolattartójává, egyfajta frontvonali dílerekké válnak.
A fronton szolgáló katonák közül sokan a menekülés eszközeként használják a kábítószert, mások azért, hogy a folyamatos ágyútűzben eltöltött álmatlan éjszakák után kipihenjék magukat.
Mások egyszerűen csak unatkoznak. Vannak olyanok is, akik azért használnak kábítószert, hogy éberek maradjanak, hiszen szinte folyamatosan éles és életveszélyes helyzetben vannak.
A frontvonal jövedelmező piaccá vált a kábítószer-kereskedelemben részt vevő emberek számára.
A katonák több fizetést kapnak, mint egy átlagos civil, és egyes katonák hajlandóak a plusz pénzt figyelemelterelésre költeni: legyen az nő, alkohol vagy drog. Ez könnyű célponttá teszi őket a drogkereskedelemben érintettek számára. Ukrajnában többféle piaca is van a drognak, vannak olyan helybéliek, akik a hátsó kertjükben marihuánát termesztenek, és szervezett drogkereskedő csoportok is jelen vannak. Mindkét réteg megtalálja a maga piacát az ukrán katonák között.
A bűnözői csoportok még a laboratóriumaikat is közelebb költöztetik a háborús övezethez, hogy csökkentsék a szállítási költségeket – áll a tanulmányban.