A magyar kormány 11 évvel ezelőtt azért kezdett el nyitni a gazdaság területén a keleti országok felé, hogy kiegyensúlyozza az ország külgazdasági politikáját.
"Tudtuk, hogy a keleti országoknak magas a növekedési rátája, és erőforrásgazdagok. Mostanra bebizonyosodott, hogy ez a stratégiai lépés óriási siker, és nagyban hozzájárult a magyar gazdaság jó teljesítményéhez" - jelentette ki a miniszter.
"Például kivitelünk volumenét 27 százalékkal tudtuk növelni ezáltal, és az utóbbi öt évben ennek révén megdöntöttük keleti exportrekordunkat. A legtöbb új beruházást Magyarországra Kína és Dél-Korea hozta az elmúlt hét évben. Tavaly a koronavírus-járvány ellenére exportunk értéke elérte a 104 milliárd eurót. Ezzel a 34. ország vagyunk a világon az export területén, miközben lakosságszám szempontjából az ország csak a 93. a világon" - fejtette ki.
Magyarország és Tádzsikisztán földrajzilag távoli országok, de ha ilyen esetben teljesül öt feltétel, akkor jól fejleszthetők a gazdasági kapcsolatok. A két ország viszonyában mind az öt feltétel adott - állapította meg Szijjártó Péter.
Az első, hogy a politikai kapcsolatok rendben legyenek, aminek része, hogy egyik ország sem avatkozik bele a másik belügyeibe - mondta.
A második az emberek közötti közvetlen kapcsolatok kiépítése. Ennek keretében a magyar állam évente 20 tádzsik diáknak biztosít ösztöndíjat valamelyik magyarországi felsőoktatási intézményben. Az érdeklődés ez iránt nő, az idén már 71-en jelentkeztek a 20 helyre - mondta.