A régióban szinte mindenhol magasabb az infláció is
Fontos arra is kitérni, hogy a fogyasztás növekedése inflációs hatású (hiszen ha az emberek többet vásárolnak, akkor a kereskedők drágábban tudják adni a termékeket), így különösen jelentős eredmény, hogy a régióban szinte mindenhol magasabb az infláció, mint Magyarországon - írta csütörtökön az Origo.
A rekorder Észtország, 22 százalékos inflációval, de Litvániában, Lettországban, Csehországban, Bulgáriában, Lengyelországban, Romániában és Szlovákiában is magasabb volt a drágulás üteme a legutóbbi adatok szerint. Ennek oka, hogy a magyar inflációt nagyban fékezik a kormány intézkedései, így a benzinársapka és az élelmiszerárstopok is.
Európa élmezőnyében Magyarország
EU-s viszonylatban is kiemelkedőnek számít a 6,5 százalékos növekedés, ugyanis az eddig ismert adatok alapján Magyarországot csak Szlovénia és Portugália előzte meg. Ráadásul sok tagállamban – például Németországban, Belgiumban és Csehországban – annyira lelassult a gazdasági növekedés, hogy a 4 százalékos uniós átlagot sem érte el.
Az euróövezet gazdasága a második negyedévben az első becslésnél némileg kisebb mértékben nőtt éves és negyedéves összevetésben az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat adatai szerint.
Az euróövezet hazai összterméke (GDP) 0,6 százalékkal bővült a június végéig tartó három hónapban a július végén ismertetett, első becslésben szereplő 0,7 százalék helyett. Az első negyedévben 0,5 százalékkal bővült a GDP.
Vannak érzékelhető jelei egy küszöbön álló esetleges recessziónak: A német gazdasági növekedés negyedéves szinten nulla volt, illetve néhány ország, így Lengyelország (-2,3 százalék), Lettország (-1,4 százalék), Litvánia (-0,4 százalék) és Portugália (-0,2 százalék) gazdasági teljesítménye zsugorodott.