Pressman kudarcos politikai öröksége jelentős károkat okozott a magyar–amerikai kapcsolatoknak

David Pressman nagyköveti ténykedése sok szempontból mély nyomot hagyott a magyar–amerikai kapcsolatokban és nem pozitív értelemben. Hivatali ideje alatt több olyan lépést is tett, amelyek jelentős mértékben megnehezítették a két ország közötti együttműködést, aláásva a kölcsönös bizalom alapjait. A nagykövet végül férjével együtt dicstelenül, az éj leple alatt távozott Magyarországról. Súlyos károkat okozott Pressman ténykedése az elmúlt években - írta kedden a Magyar Nemzet.

A kettős adóztatás megszüntetését célzó egyezmény felmondása egyértelműen negatív hatással volt a gazdasági kapcsolatokra és a magyar állampolgárokra. Az egyezmény felbontása nemcsak magyar vállalkozók és befektetők számára jelentett jelentős anyagi hátrányt, hanem az amerikai cégekre is negatív hatással volt, amelyek Magyarországon tevékenykednek.

Ez a lépés egyértelműen sértette a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat, és hosszú távon gyengítette az üzleti együttműködést.

Szijjártó Péter 2022-ben arról beszélt, hogy az Egyesült Államok barátságtalan lépésének oka egyértelmű: Magyarország ellenállt a globális minimumadó bevezetésének, és az azzal járó adóemelésnek.


Magyarország azonban kiállt a saját és az Európai Unió hosszú távú érdekei mellett, és nem támogatta a globális minimumadót. Akkoriban Varga Mihály pénzügyminisztert nem lepte meg a döntés: Janet Yellen telefonon kérte, hogy Magyarország változtasson az álláspontján, de a tárcavezető arról tájékoztatta, hogy ez nem lehetséges, írta a Világgazdaság.

Általános utazási korlátozások

A dicstelen módon, titokban távozó David Pressman hivatali ideje alatt az amerikai kormány olyan döntéseket is hozott, amelyek megnehezítették a magyar állampolgárok számára az Egyesült Államokba való beutazást. Az Egyesült Államok 2023. augusztus 1-jétől szigorította a magyar állampolgárok beutazására vonatkozó szabályokat. Azután döntöttek így, hogy Washington szerint állítólag Magyarország nem kezelte a már többször jelzett biztonsági hiányosságokat.

Fotó:  MTI/Hegedüs Róbert

A szigorú döntés következtében bonyolultabb lett beutazni az Egyesült Államok területére, emellett súlyosan megütheti a bokáját az, aki szabályt szeg az ott tartózkodás alatt – írta korábban a Magyar Nemzet. Pressman ideje alatt tehát újabb, a magyarok életét nehezítő intézkedést hoztak.

Ezek a szigorítások nemcsak a turizmust érintették hátrányosan, hanem a tudományos és kulturális csereprogramokat is korlátozták. Ez különösen fájdalmas egy olyan időszakban, amikor a két ország közötti civil kapcsolatok erősítése kiemelten fontos lenne.

A külhoni magyar kettős állampolgárok listájának követelése

Miután minden magyarnak szigorították a vízumfeltételeit, az Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait is követelte Magyarországtól.

Az amerikai nagykövetségtől érkező követelés mélyen sértette a magyar kormány szuverenitását és a külhoni magyar közösségekkel ápolt kapcsolatot. Ez a lépés különösen érzékeny politikai és történelmi kérdéseket érintett, és jogosan váltott ki éles kritikát a magyar politikai vezetés és a társadalom részéről.

A lap információi szerint Washingtont az zavarta, hogy a kettős állampolgárságnak hála más országok állampolgárai is vízummentesen utazhattak az Egyesült Államokba. A lap úgy tudja, hogy elsősorban az Európai Unión kívüli országok, tehát főként a kárpátaljai és vajdasági magyarok adatait akarták megszerezni.

A Biden-kormányzat követelése nemcsak a magyar–amerikai kapcsolatokra mért súlyos csapást, hanem a külhoni magyarok biztonságérzetét is aláásta.

Fotó: MTI/ Koszticsák Szilárd

Pressman súlyos öröksége: megromlott kapcsolatok és elpazarolt lehetőségek

David Pressman hivatali ideje alatt a magyar–amerikai kapcsolatok soha nem látott mélységbe süllyedtek. Bár a diplomáciai feszültségek időről időre felütik a fejüket, az ő tevékenysége sokkal inkább növelte, semmint csökkentette a konfliktusokat. Ahelyett, hogy a két ország közötti gazdasági, kulturális és politikai együttműködés erősítésére törekedett volna, olyan lépéseket tett, amelyek inkább az ellentéteket élezték ki. 

Nem csoda, hogy az Amerikai Egyesült Államok leköszönő budapesti nagykövete férjével együtt az éj leple alatt távozott hazánkból.

Pressman távozásával új lehetőség nyílik a két ország közötti kapcsolatok helyreállítására. Az új nagykövetnek és a diplomáciai testületnek komoly feladata lesz, hogy orvosolja a múltban elkövetett hibákat, és visszaállítsa a magyar–amerikai kapcsolatokban a kölcsönös tiszteletet és együttműködést.

2025. január 14. 15:37
A kényszersorozás áldozata lett. A TV2 riportere most megtálalta Beregszászon a sírját. Szívszorító képeket készítet...
A miniszterelnök péntek reggel beszámolt a legfrissebb kormányzati döntésekről, de beszélt arról is, hogy az ukrán t...
Taxinak csapódott egy sofőr péntek hajnalban Budapesten, a Blaha Lujza téren.
Hivatalos személy elleni erőszak és minősített könnyű testi sértés bűntette miatt indított nyomozást a Debreceni Reg...
126 millió forint. Ennyi gyűlt össze az Ökumenikus Segélyszervezet Kapaszkodó adománygyűjtő akcióján, aminek célja 1...
family
Hogy fér meg egymás mellett a játszósarok, az ugrálóvár és egy világhírű festő? A BOK-csarnokban mindezt könnyedén m...
family
Felborult hajók, eltört árbócok, kieső hajóslegendák, de egy lélegzetelállító rekord is született csütörtökön Európa...
family
Achilles-ín szakadás? Gipsz? Műtét? Palik László úgy érezte, nem hagyhatja cserben kollégáit, egy sérüléssel vitte v...
family
A borongós időjárás ellenére is felforrósodott a levegő Karcagon. A hazai szépségversenyek pápája, Fásy Ádám 2024 ut...
family