Képzeljük el, hogy felébredünk egy éjszakai, heves havazás után - kinézünk az ablakon, és mindent fehérben látunk. De ha megnyitjuk a csapot vagy kinyitjuk a mélyhűtőt, akkor azzal szembesülünk, hogy a folyékony víz és jég általában áttetszőnek tűnik. Hogy is van ez?
A H2O egy eredendően áttetsző anyag, ám, hogy hogyan válhat fehér színűvé, azt Kenneth Libbrecht, a Kaliforniai Műszaki Intézet fizika professzora és a snowcrystals.com, a hópelyhek fizikáját ismertető oldal szerzője egy hasonlattal magyarázta:
"Ha ránézünk egy üveglapra, akkor láthatjuk, hogy az nyilvánvalóan áttetsző, de ha fogunk egy kalapácsot, és kis üvegdarabkákká zúzzuk a lapot ... akkor fehér szemcseként szóródik szét."
Libbrecht szerint a különbség kulcsa az, hogy a fény hogyan lép kölcsönhatásba egyetlen felülettel, mint például egy ablak, és sokoldalú felületekkel, mint például a törött üveg, ugyanez a koncepció vonatkozik a hóra is.
A fénytan tudománya szerint, ha a fény eltalál egy tárgyat, akkor vagy áteresztődik (áthalad a tárgyon), elnyelődik ("beázik" a tárgyba), vagy visszaverődik (lepattan a tárgyról). Amikor a fény sima, sík felületre csapódik, mint az üveg vagy a jég, akkor a látható sugarai általában egyenesen haladnak át, anélkül, hogy útjukat megzavarnák. Mivel a szemünk csak a tárgyról visszaverődő vagy elnyelt fényhullámok feldolgozásával látja a tárgyakat, a Popular Science szerint ezért tűnik az üveg és a jég áttetszőnek.