Az operatív törzs hétfői sajtótájékoztatóján jelentette be Müller Cecília, hogy az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) engedélyezte a Convidecia és a Covishield vakcinákat.
Mit kell tudni a Covishield vakcináról?
A vakcina az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem oltóanyagának indiai megnevezése, mivel ott gyártják, de tulajdonképpen ugyanarról a vakcináról beszélünk, amit nyugaton is használnak.
A Covishield a fejlődő országok számára is megoldást jelenthet a bajban, ugyanis olcsóbb, mint a nyugati országokban gyártott vakcinák és nem igényel ultraalacsony hőmérsékletű tárolást.
A gyártó állítása szerint ráadásul havi 50 millió adagot is képesek előállítani.
Kínai, de nem a Sinopharm, mit kell tudni a CanSino vakcinájáról?
Az oltóanyagot a kínai CanSino Biologics gyártja, és a Convidecia nevet kapta. A vakcina egyadagos, mint az amerikai Janssen, és nem szükséges mélyhűtő a tárolásához. A koronavírus elleni oltóanyagot engedélyezték már Kínában, Pakisztánban és Mexikóban. A vakcina III. fázisának klinikai vizsgálati eredményeit nemrégiben jelentették meg, az érdekesség azonban az, hogy 2020 júniusa óta már használják a Kína hadsereg oltására.
Vektor-bázisú vakcináról van szó, vagyis a jellege és a gyártástechnológiája hasonlít az AstraZeneca és a Szputnyik V oltóanyagokhoz.
A 2021 februárjában közölt globális eredmények alapján a vakcina egyetlen adagja 65,7 százalékos hatékonyságú védelmet kínál a COVID-19 mérsékelt lefolyású formájával szemben, míg 91 százalékos hatékonysággal megvéd a súlyos kórlefolyású megbetegedéstől.
"A világ négy sarkát is felkutatjuk, hogy legyenek megfelelően hatásos és biztonságos oltások" - mondta Müller Cecília.
Fotó: Cansinotech