A Covid után háborúk rázták meg a világot, és a magyar családok is a bőrükön érezték ezt például a háborús infláció miatt. Nehéz talpon maradni: de hogy segítse a családokat és a vállalkozásokat, ezért hirdette meg a kormány a gazdasági akciótervet.
Az új gazdasági akcióterv három fő pillére:
1. megfizethető lakhatás
2. a jövedelmek vásárlóerejének növelése
3. a Demján Sándor-program kereteiben a hazai vállalkozások támogatása és bővítése.
Pontos számot nehéz mondani, de egy ilyen program több száz milliárd forintos ráfordítást igényel a költségvetésből, ami jól jelzi, hogy mennyire komoly kormányzati szándék áll a gazdasági akcióterv mögött.
A gazdasági akcióterv egyik alappillére a megfizethető lakhatás
Magyarországon, de különösen Budapesten a fogalom gazdasági meghatározása alapján jelenleg lakhatási válság van. Erre a nemzetgazdasági miniszter hívta fel a figyelmet, amikor a gazdaságpolitikai akciótervről beszélt. Nagy Márton arra utalt, hogy az OECD meghatározása szerint akkor beszélhetünk lakhatási válságról, ha a lakbér aránya a havi jövedelemhez viszonyítva 30 százalék feletti szinten van. Ennek felszámolása érdekében 5 év alatt 150 ezer lakást építenének, amelyeket megfizethető négyzetméterenkénti áron kínálnának megvételre. A tárcavezető szerint ez a fővárosban négyzetméterenként maximum 1 millió forintot jelent.
Szabályozni fogják a rövid távú lakásbérlést, ami alatt az Airbnb-t kell érteni. Bővülni fog továbbá a lakásfelújítási program is: újdonság lesz, hogy a nyugdíjpénztárakban tartott pénzből és a SZÉP-kártya juttatások 50 százalékának felhasználásával is finanszírozhatóvá válnak az otthonfelújítási programból már ismert korszerűsítési munkák.