Bogdán Sándor egyetemi docens hozzátette: a 3D tervezésnek az is része, hogy pontosan meghatározzák, az adott betegnél milyen típusú és méretű szövetekre van szükség.
Az eljárást ismertetve Klárik Zoltán, a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika plasztikai sebésze elmondta, hogy a tervezőszoftverrel 3D modell készül a lábszárról, amelyen bejelölik az átültetni kívánt csontszakaszt. Ezután 3D nyomtató segítségével vágósablonokat készítenek, melyeket felhelyeznek a szárkapocscsontra. Így meghatározott szögekben tudják átvágni a kijelölt részeket, amelyeket a sebészek rögtön be is tudnak illeszteni a megfelelő helyre, majd az erek megvarrásával biztosítják az átültetett lebeny vérellátását is.
A műtét sikeressége nagymértékben függ attól, hogy a beültetésre váró csontok mennyi ideig vannak oxigén és vérellátás nélkül. Egy óra elteltével ugyanis visszafordíthatatlan károsodás alakul ki a szövetekben, ezért az idő kiemelten fontos az operáció alatt. Emiatt az előre, pontosan megtervezett vágósablonokkal végzett műtét nagyban javítja a műtét sikerességét - emelte ki.
Magyarországon több centrumban is alkalmazzák ezt az eljárást, a Semmelweis Egyetemen három éve végeznek ezzel a technológiával állkapocsrekonstrukciós műtéteket.
Évente körülbelül tizenöt olyan szájüregi daganatos beteget operálnak, akiknél az alsó állcsontot is pótolni kell.
A közleményben kitértek arra, hogy míg ez a daganatforma korábban az ötven- és hatvanéves férfiak körében volt gyakori, manapság nem ritka, hogy nemtől függetlenül ez a tumorfajta a harmincéveseknél is megjelenik. A betegség rizikótényezői a dohányzás, az alkoholfogyasztás és a HPV-vírus - írta az egyetem.
MTI