A Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat Budapesten és Pest megyében komplex feladatokat fog ellátni: állatmentésekben vesz részt, a mentett állatok elhelyezéséről és ellátásáról gondoskodik, a kóborállat-állomány csökkentése érdekében ivartalanítási akciókat hajt végre, ellenőrzi a területen élő állatok jólétének biztosítottságát, edukációs kampányokat tart gyermekeknek és a felnőtt lakosságnak egyaránt, természetesen munkája során a hatóságokkal is együtt fog működni -jelentette be Dr. Fülöp Erik független országgyűlési képviselő.
Az ÁRMO civil kezdeményezésnek köszönhetően már hosszú ideje közbeszéd tárgyát képezi az állatrendőrség felállítása. Emellett a NÁSZ Egyesület 2021 tavaszán nem reprezentatív kutatást végzett a lakosság körében, mely rendkívül sikeresnek tekinthető, hiszen segítségével átfogó képet kaphattunk arról, hogy a lakosság túlnyomó többsége, szinte száz százaléka támogatja az állatrendőrség felállítását és világossá vált az is, hogy mely funkcióit tartanák a leghangsúlyosabbnak.
A kutatás eredményei szerint az állatrendőrség támogatottsága a lakosság körében 99,3 százalékos, a társadalom pedig egyetért abban, hogy szükség van az állatvédő szervezetek és a hatóságok közötti együttműködés fokozására, mivel ettől az állatvédelem hatékonyságának növekedése lenne várható. Szintén kiugró a támogatottsága a felnőtt lakosság és a gyermekek állatvédelmi edukációjának.
Kiemelkedően magas volt az egyetértés abban is, hogy az állatrendőrségnek egy olyan szervezetnek kell lennie, amely regionális szinteken működik és olyan ellenőr-csoportokból áll, akik ismerik a lokális viszonyokat, a helyi állatvédő szervezeteket és a hatóságokat is.
Az egyesület 2021 tavaszán már végzett egy hasonló felmérést, akkor az állatvédő szervezeteket kérdezte meg az állatrendőrség felállításának szükségességéről. A két kutatás eredményeit összevetve kijelenthető, hogy mind a civil szervezetek, mind pedig a társadalom egyöntetűen fontosnak tartja az állatvédelem hatékonyságának fokozásához az állatrendőrség felállítását, ráadásul ugyanazokat a működési területeket tartanák kiemelkedő jelentőségűnek.
Éppen ezért a Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat pilot projekt keretében megkezdi működését Budapesten és Pest megyében, a hosszútávú cél a további terjeszkedés és az országos lefedettség elérése. A szervezet működése nem példanélküli a világban, hiszen számos országban működik olyan, gyakran állatrendőrség gyűjtőfogalom alá tartozó egység, amely nem a hivatásos állomány tagja, ugyanakkor a kapcsolódó szervekkel, hatóságokkal kötött együttműködéseknek köszönhetően koordinációs szerepet is be tud tölteni.
A Nemzeti Állatvédelmi Szolgálat Egyesület már egyeztetett a témában a San Antonio-i állatrendőrséggel, amely 2006-ban alakult meg, így 15 év szakmai tapasztalatát tudták a NÁSZ-szal megosztani. Az amerikai szervezet három célt tűzött ki maga elé: a meglévő törvények fokozottabb érvényesítésére, a kóbor állatállomány ellenőrzésére, a gazdásítási arány növelésére törekednek a kezdetektől fogva.
MTI