200 éves, kihaltnak hitt madárfaj tojására bukkantak a kutatók

A tudósok szerint ez az egyetlen példánya a rég elfeledett fajnak. 

A tojásra nemrégiben Tasmania területén bukkantak a kutatók egy homokdűne alá temetve. Az eddigi megállapítások szerint egy nagyjából 200 évvel ezelőtt kihalt, törpe emu tojása lehet. A faj különlegessége, hogy példányai jóval kisebb termetűek voltak közeli rokonaiknál, mintegy 44 százalék az eltérés.

A törpe emuk egy evolúciós folyamat miatt zsugorodtak össze, amikor az utolsó jégkorszak során a tengerszint alacsonyabb volt, majd később a gleccserek olvadásnak indultak, és az ausztrál partvidéken rengeteg sziget jött létre. Az itt elszigetelt körülmények között élő emuk pedig zsugorodni kezdtek, ugyanis ez tette számukra lehetővé testhőjük megtartását, valamint a kikelés után így tudtak azonnal táplálékot keresni.

Az, hogy hogyan maradhatott a tojás ennyi éven át észrevétlen, még a tudósok is csak találgatni tudják. Julian Hume paleontológus a londoni Nemzeti Történeti Múzeumból azt nyilatkozta, ez az egyetlen fennmaradt törpe emu, amiről tudomásuk van – írta meg a La Stampa.

 

A címlapfotó illusztráció

2021. június 07. 12:28
Az Otthon Start programról, az adócsökkentésekről és a Tisza adóemelési terveiről is írt csütörtöki közösségi oldali...
Ezer forint lenne egy liter benzin Magyar Péter programja szerint, vagyis, ha megszűnne az orosz olajszállítás - ez ...
A rendőrség a napokban tartóztatta le.
A müncheni autókiállítás (IAA) előtt a Volkswagen vezérigazgatója, Oliver Blume világos üzenetet küldött: a német au...
Sebastian Kurz, volt osztrák külügyminiszter és kancellár élesen bírálta Angela Merkel 2015-ös „nyitott kapuk” polit...
Donald Trump amerikai elnök csütörtökön több európai állam- és kormányfővel folytatott feszült telefonbeszélgetést, ...
Megkéseltek egy tanárt egy nyugat-németországi szakiskolában, Essenben, a gyanúsítottat - egy 17 éves koszovói fiút ...
A világ egyik legismertebb térképén, a Mercator-vetületben Grönland és Afrika közel azonos méretűnek tűnik. Valójába...