Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Ugyanakkor az egész folyamat fellibbenti a fátylat pár sajátosságról. Például arról, hogy ezt a közvélemény-kutatási eredményt Magyar Péter már a vasárnapi élőben beharangozta.
Önmagában az, hogy a Tisza Párt elnöke, illetve a kampánystábja jóval azelőtt tud az elvileg nem általuk, hanem a Partizán által megrendelt kutatás eredményeiről, hogy azt egyáltalán nyilvánosságra hoznák, egészen szoros együttműködést feltételez a két (három) fél között. S nem feltétlenül olyat, ami a szabad, független, objektív sajtó, a pártatlan és hiteles közvélemény-kutató cég, és a mindenféle befolyásolást roppantmód elítélő ellenzéki párt között hitelességi kérdések nélkül védhető.
A jelenség akár azt a kérdést is felvetheti, van-e még bármi különbség a Tisza Párt kampánystábja, a Partizán és a 21 Kutatóközpont között?
Aztán ott van maga a kutatócég, a 21 Kutatóközpont, aminek pártatlanságát mi sem bizonyítja jobban, mint hogy vezetője, Róna Dániel közgazdász-politológus megfordult már szakértőként a Párbeszéd Magyarországnál, segítette Botka László, Karácsony Gergely kampányát, s a Momentumnak is dolgozott/dolgozik. A 21 dolgozik még Pikó Andráséknak és a baloldali bajai önkormányzatnak is.
Egyébként
- Botkánál nem járt túl nagy sikerrel, a szegedi polgármester vissza is lépett a kormányfő-jelöltségtől,
- de Márki-Zay Péterék is megváltak a 21 Kutatóközponttól a méréseik kiszivárogtatása után.
- Bődületesen nagyot mértek félre az első kerületben, ahol Váradiné Naszály Márta ellenzéki képviselőnek mértek jókora fölényt, mielőtt megbukott
- de Mándi Lászlót is esélyesnek mérték be Debrecenben,
aki szintén jókorát hasalt végül a fideszes jelölttel szemben, (a cég mindettől függetlenül szépen tarolt, ami a pénzügyeket illeti).
Független, szakmai, stb.
A Partizánt természetesen már jól ismeri a közvélemény, az is ismert, hogy Magyar Péter újabban kedveli őket, s hogy egyébként amerikai forrásokból dolgoznak, többek között Soros Györgyék pénzéből, amit maguk is elismertek.
Természetesen a kutatóközpontnak is jutott a „guruló dollárokból”, az Action for Democracy a honlapjukon támogatóként is szerepel az úgymond „budapesti székhelyű független szellemi műhely” honlapján.
Nem is kevéssel: a Nemzetbiztonsági Bizottság honlapján 2023. június 21-én közzétett összefoglaló jelentés szerint a Korányi Dávid által vezetett, amerikai Action for Democracy közel 2,6 millió forintot utalt Róna Dániel kutatócégének.
A felmérés is torz
Azt egyébként a felmérés készítői is elismerik, az eredményben lehet +- 3 százalékpontos eltérés, vagyis az előny akkor is hibahatáron belüli lenne, ha tényleg törekedtek volna a reprezentativitásra. Ezt nem tették, hiszen ezer főt kérdeztek meg egy SMS-ben küldött online kérdőívvel, vagyis a lakosság egy jelentős részét, akik nem aktívak annyira a digitális platformokon, eleve kizárták a felmérésből.
Arról nem beszélve, hogy a 21 mérése a pártot választó biztos szavazók kapcsán hozta ki, hogy vezet a Tisza; csakhogy elemzői konszenzus van arról, hogy ciklus közben nem ez a mutató számít, hanem a teljes népesség.
Az összes megkérdezett között pedig még ebben a kutatásban is a Fidesz vezet.