A csernobili atomerőművet figyelemmel kísérő tudósok szerint mintegy 35 évvel a mag felrobbanása után a reaktorcsarnok maradványaiban ismét előfordulnak maghasadási reakciók.
A reaktor alagsori helyiségeiben eltemetett uránfűtőanyag-tömegeket figyelő érzékelők emelkedő neutronszinteket észleltek.
Noha a szint lassan emelkedik, a tudósok azon dolgoznak, hogy kiderítsék a tevékenység okát, és hogy megakadályozzák a további sugárzás kiszivárgását az egykori erőműből.
Maxim Saveliev, a kijevi Atomerőművek Biztonsági Intézetének kutatója elmondta, hogy nagy a bizonytalanság a reaktoregység maradványaiban kialakult helyzet kapcsán, hozzátéve, hogy nem zárhatják ki egy jövőbeli baleset lehetőségét.
Úgy gondolják, hogy a reaktor eredeti fűtőanyagának körülbelül 95 százaléka az erőmű alagsori helyiségeibe szivárgott az 1986-os katasztrófát követően, szilárd fűtőanyagot tartalmazó anyagokat (FCM) képezve. Egy évvel a robbanás után egy beton-acél szarkofágot helyeztek a reaktor maradványainak tetejére, hogy bent tartsák az FCM-ekből származó sugárzást.
Majd 2016-ban építettek köré egy nagyobb és biztonságosabb objektumot.