A pénzügyi tudatosság fejlesztése kiemelt fontosságú a fiatalok tudatos életvezetésre való felkészítése szempontjából. A 2020-as Nat. módosítás fontos állomása, hogy a most induló tanévtől a 8. és 12. évfolyamon az Állampolgári ismeretek önálló tantárgy lett, és a praktikus pénzügyi ismeretek ennek a kerettantervében jelennek meg.
A Pénziránytű Alapítvány szakértői olyan munkafüzeteket készítettek, amelyek az állampolgári ismeretek tankönyv pénzügyi fejezeteinek elsajátítását segítik.
Miről tanulhatnak a diákok?
Az Állampolgárok pénzügyei munkafüzetek célja, hogy olyan praktikus ismereteket szerezhessenek a diákok, amelyek nemcsak a későbbi felnőtt életükben, hanem akár már most is segítik őket tudatosan dönteni és biztonsággal eligazodni a pénzügyekben.
A 8. osztályos munkafüzet életből vett példái a család gazdálkodásával, a fogyasztóvédelemmel, a munka világát és pénzügyeinket érintő ügyintézés feladataival, valamint az állam gazdasági szerepével, elsősorban az egyének és az állam kapcsolódási pontjaival foglalkoznak.
A 12. osztályos munkafüzet a 8. osztályos témakörei mellett a pénzügyi és az üzleti tervezés alapjaira is kitekintést nyújt. Egyszerre szól azoknak, akik állampolgári ismeretekből szeretnének érettségizni, és azoknak, akik egyszerűen csak kilépnek a felnőtt létbe, és egyre inkább önállóan kell megállniuk a helyüket a világban. Az egyes fejezetek végén ötletek találhatók projekttémák kidolgozására, illetve a lehetséges szóbeli tételekre is pénzügyi témakörökben a tantárgy érettségi vizsgájához